BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tisztulnak a banki portfóliók

Látványosan javult a március végéig tartó egy év alatt a hitelintézetek hitelportfóliójának minősége – derül ki a friss statisztikákból. A lakossági adósoknál is sokkal jobb lett a helyzet.

Közel egyharmadával csökkent a hitelintézeti szektor nem teljesítő hiteleinek állománya a március végéig számolt egy év alatt – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) napokban közzétett, friss statisztikáiból. A jegybank adatai szerint az első negyedév végén 1097,5 milliárd forintnyi hitel tartozott ebbe a kategóriába, ami 32,3 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál. Ezen belül a háztartások nem teljesítő portfóliójának mérete 37,5 százalékkal, 528,3 milliárd forintra olvadt, a jelzáloghiteleké pedig 42,5 százalékkal, 357,2 milliárdra.

A nem teljesítő hitelek arányában is szembetűnő javulást tükröznek az MNB legfrissebb számai
Fotó: MTI/Marjai János

Az MNB adatai szerint a nem pénzügyi vállalatoknál is látványosan zsugorodott a nem teljesítő állomány: az első negyedév végén regisztrált 423,9 milliárd forintos mennyiség 31,1 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbinál.

A nem teljesítő hitelek arányában is szembetűnő javulást tükröznek az MNB legfrissebb számai: ennek az az oka, hogy mind a háztartások, mind a vállalatok hitelállománya növekedett a 2018. március végéig tartó egy év alatt, amellett, hogy a nem teljesítő minősítésbe tartozó kölcsönök mennyisége is gyorsan csökkent.

Így a hitelintézeti szektor teljes hitelportfóliójának 5,75 százaléka tartozott a nem teljesítő kategóriába március végén, miközben egy évvel korábban még kicsivel 9 százalék felett járt ez az arány.

A nem pénzügyi tevékenységet végző vállalatoknál 10,3-ről 6,4 százalékra esett a nem teljesítő tételek súlya tizenkét hónap alatt, míg a háztartásoknál is sikerült 10 százalék alá szorítani – 14,9-ről 9,2 százalékra – az arányukat. A háztartások jelzáloggal fedezett hiteleinél is hasonló a helyzet a jegybanki számsorok alapján: ezeknél a kimutatott állomány 9,3 százaléka volt nem teljesítő március végén, miközben 2017 első negyedévének végén még 15,4 százalék.

A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.