Közel egyharmadával csökkent a hitelintézeti szektor nem teljesítő hiteleinek állománya a március végéig számolt egy év alatt – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) napokban közzétett, friss statisztikáiból. A jegybank adatai szerint az első negyedév végén 1097,5 milliárd forintnyi hitel tartozott ebbe a kategóriába, ami 32,3 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál. Ezen belül a háztartások nem teljesítő portfóliójának mérete 37,5 százalékkal, 528,3 milliárd forintra olvadt, a jelzáloghiteleké pedig 42,5 százalékkal, 357,2 milliárdra.
Az MNB adatai szerint a nem pénzügyi vállalatoknál is látványosan zsugorodott a nem teljesítő állomány: az első negyedév végén regisztrált 423,9 milliárd forintos mennyiség 31,1 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbinál.
A nem teljesítő hitelek arányában is szembetűnő javulást tükröznek az MNB legfrissebb számai: ennek az az oka, hogy mind a háztartások, mind a vállalatok hitelállománya növekedett a 2018. március végéig tartó egy év alatt, amellett, hogy a nem teljesítő minősítésbe tartozó kölcsönök mennyisége is gyorsan csökkent.
Így a hitelintézeti szektor teljes hitelportfóliójának 5,75 százaléka tartozott a nem teljesítő kategóriába március végén, miközben egy évvel korábban még kicsivel 9 százalék felett járt ez az arány.
A nem pénzügyi tevékenységet végző vállalatoknál 10,3-ről 6,4 százalékra esett a nem teljesítő tételek súlya tizenkét hónap alatt, míg a háztartásoknál is sikerült 10 százalék alá szorítani – 14,9-ről 9,2 százalékra – az arányukat. A háztartások jelzáloggal fedezett hiteleinél is hasonló a helyzet a jegybanki számsorok alapján: ezeknél a kimutatott állomány 9,3 százaléka volt nem teljesítő március végén, miközben 2017 első negyedévének végén még 15,4 százalék.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.