A frankfurti DAX-index 0,15 százalékos, a londoni tőzsde fő mutatója, az FTSE-100 index 0,10 százalékos, a párizsi CAC-40 index pedig 0,17 százalékos mínuszban fejezte be a kereskedést. Madridban 0,38 százalékos pluszban, Milánóban viszont 0,18 százalékos veszteségben zárt az irányadó tőzsdemutató.
A páneurópai indexek közül a Stoxx Europe 600 0,24 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 0,19 százalékkal esett, míg az euróövezeti EuroStoxx50 0,03 százalékkal emelkedett. A hangulatot meghatározta, hogy az Európai Központi Bank több döntéshozója még szerdán jelezte, a kormányzótanács jövő heti ülésén napirendre kerül a mennyiségi lazítási program lezárása, a havi 30 milliárd eurós eszközvásárlási programot az év végén kivezethetik. Ennek hatására emelkedtek a kötvényhozamok, erősödött az euró és megugrott a banki részvények árfolyama.
Rontották a hangulatot a friss gazdasági adatok. A német feldolgozóipar új megrendelései a várt szerény növekedés helyett nagymértékben csökkentek, az euróövezet gazdaságának növekedése pedig lassult az első negyedévben. A csütörtök vesztesei az utazáshoz és szabadidős tevékenységhez kapcsolódó cégek voltak, alindexük 1,5 százalékkal esett. A legnagyobb mértékben, 4 százalékkal az Elior francia élelmiszerszállító csoport árfolyama csökkent.
A spanyol Caixabank 4 százalékkal drágult arra a bejelentésre, hogy kivezeti portugál leányvállalatát, a BPI bankot a tőzsdéről. A Bayer német vegy- és gyógyszeripari konszern lezárta a Monsanto amerikai vetőmagtermelő és agrárvegyipari cég felvásárlását, árfolyama 0,46 százalékos mínuszban zárt. A Rémy Cointreau francia szeszesitalgyártó 4,78 százalékot veszített értékéből, mert ugyan erős volt a gyorsjelentése, a befektetőknek nem tetszett az osztalék mértéke. Este háromnegyed hatkor a Dow Jones ipari átlag 0,58 százalékos, az S&P 500-as index pedig 0,03 százalékos pluszban, míg a Nasdaq-piac összetett mutatója 0,58 százalékos mínuszban állt.
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) drágult. A legközelebbi, augusztusi határidős jegyzésekben a Brent hordónkénti ára 1,95 százalékos nyereségben, 76,83 dolláron állt, míg a júliusi szállítású WTI 1,70 százalékos pluszban, 65,83 dolláron forgott. A New York-i árupiacon az arany unciánkénti ára augusztusi szállításra 0,08 százalékkal, 1302,50 dollárra nőtt. Egy euróért 1,1825 dollárt adtak a nemzetközi bankközi piacon, 0,43 százalékkal erősödött a közös európai fizetőeszköz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.