Az elemzői konszenzus 11,5 százalékos visszaesést vár a Mol pénteki gyorsjelentésétől az újrabeszerzési árakkal becsült (CCS) tisztított EBITDA-soron. Alapvetően a finomítás húzhatja le a számokat, mert az elemzők szerint a kitermelés és a fogyasztói szolgáltatások területe jól teljesíthetett a második negyedévben.
„Utóbbi két terület kompenzálta a gyengébb finomítást. Összességében a Mol eredményei erősek lesznek, várakozásaink szerint a tisztított CCS-alapú EBITDA mindössze 6 százalékkal esik éves alapon a rosszabb külső környezet ellenére. A harmadik negyedév kilátásai ráadásul tovább javultak, és várhatóan meghaladják a mostani, második negyedévet is, sőt akár éves alapú javulás is elképzelhető. A Mol-részvényekre csak a vezérigazgató körüli bizonytalanság vet árnyat” – mondta lapunknak Pletser Tamás, az Erste olajipari elemzője.
A második negyedéves romló finomítói számok már a korábban közzétett árrésadatokból is látszottak. A csoportszintű finomítói árrés a tavalyi, hordónkénti 6,4 dollárról 5,5-re csökkent. A petrolkémiai marzs a tonnánkénti 586,1 euróról pedig még nagyobbat zuhant, 367,8 euróra.
A Mol nettó eredménye az elemzői konszenzus szerint 16,2 százalékkal eshet vissza. „Ez jónak számít, hiszen a piac korábban 20-30 százalékos profitcsökkenést várt. A Mol jó úton halad, főleg a fogyasztói szolgáltatások területén ért el szép eredményeket. Például több tízmillió pohár kávét adnak el évente a Fresh Cornerekben. A régiós olajcégek is ezen a területen fejlesztenek. A PKN Orlen például a legnagyobb kávéforgalmazó Lengyelországban, tízszer annyi kávét értékesít, mint a második helyen álló Costa Café. A PKN egyébként a vártnak megfelelő számokat ért el a második negyedévben. A hazai versenytársa, a Lotos pedig felülmúlta a konszenzust, ami meg is jelent a 6 százalékos árfolyamraliban” – tette hozzá az elemző.
Az Equilor szerint is támogathatják a Mol kitermelési eredményeit az emelkedő olajárak, a fogyasztói szolgáltatások szegmenséhez a régiós gazdaságok remek teljesítménye járulhatott hozzá, de a romló finomítói környezet miatt összességében gyengébb eredményt várnak éves alapon. Így az Equilor szerint a drágább olaj hatása inkább negatív a Molra nézve a finomítói túlsúly miatt. Az osztrák OMV viszont profitálhatott az olaj ralijából, mert nagyobb a kitermelői kitettsége. A várt napi kitermelés 419 ezer hordóra nőhetett az egy évvel korábbi 339 ezerről. Ezzel szemben a Moltól 110 ezer hordós napi kitermelést vár az elemzőcég.
Olyan nagy európai olajcégek is jó negyedévet zártak, mint az ENI, a Total vagy a Shell.
Az előző években a finomítás volt erős, most az kissé visszaesett, de az olaj drágulása révén a kitermelés felzárkózott a jól teljesítő szegmensek mellé. A WTI és a Brent közötti 5 dolláros árkülönbség bizonyos szempontból az amerikai olajcégeknek kedvez. A finomítói üzletágban alacsonyabb költségekkel kell számolniuk az európainál olcsóbb kőolaj miatt. A Valero Energy – amely csak finomítással foglalkozik – olyan jó eredményeket ért el, hogy 10 százalékkal nőtt az árfolyama
– mondta Pletser.
Az év első hat hónapjában 13 százalékkal, 9,5 milliárd kunára (418,5 milliárd forint) növelte bevételét az INA, a nettó nyereség egyszeri tételek nélkül 12 százalékkal csökkent, 533 millió kunára (23,3 milliárd forint) éves összevetésben. EBITDA-soron 1,6 milliárd kunát (133 milliárd forint) ért el a cég, ami 10 százalékos növekedés. Az INA közölte, hogy a bevételek növekedése főként a nagyobb eladásnak köszönhető a kőolajszármazékok kedvező ára miatt, ezt azonban részben ellensúlyozta a kutatási és termelési tevékenység alacsonyabb bevétele.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.