Kisebb bombaként robbant Magyarországon is a hír, hogy Horvátországban 120 ezer devizahiteles mintegy tízmilliárd kunát (csaknem 440 milliárd forintot) kaphat vissza a bankoktól, mivel a legfelső kereskedelmi bíróság a 2004 és 2008 között kötött svájcifrank-alapú hitelszerződéseket semmissé nyilvánította. A frankhitelesek érdekvédelmi szervezete még 2011-ben emelt kollektív vádat a Zagrebacka Banka, a Privredna Banka, az Erste Group Bank AG, a Raiffeisen Bank International AG, az Addiko Bank, az OTP Horvátország, a ma már szintén az OTP tulajdonában lévő Splitska Banka és a Sberbank ellen.
Ha a devizahitelesek megkapják a kártérítésüket, akkor ezek a hitelintézetek a magyarországi végtörlesztéshez hasonló összeget csengethetnek ki. Egy-egy horvát devizahiteles pedig átlagosan nagyjából 3,6 millió forintnak megfelelő összeget kaphat vissza az egyoldalú kamatemelések és az árfolyamveszteség miatt.
A teljes kártérítésre valószínűleg nem lesz elegendő a helyi bankszektor nyeresége, a horvát jegybank pénzügyi stabilitási jelentése szerint ugyanis az ottani teljes hitelintézeti szektor adózás előtti profitja tavaly mindössze 4,3 milliárd kuna (188 milliárd forint) körül alakult. A horvát devizahitelesek egy kedvezményt már kaptak 2015-ben, amikor kunára váltották át a frankhiteleket, az az akció a bankoknál 6,8 milliárd kunába (mostani árfolyamon csaknem 300 milliárd forint) került.
A bankszektor azt az évet bő ötmilliárd kunás adózás előtti és 4,6 milliárd kunás adózás utáni veszteséggel zárta. Az OTP a horvátországi svájcifrank-hitelekkel kapcsolatos jogszabályi változások miatt akkor úgy számolt, hogy azok 6,33 milliárd forinttal csökkentik a nettó eredményét. Bár a múlt heti bírósági döntés miatt várható veszteség elvileg még nagyobb lehet, ez egyelőre nem látszik meg az érintett bankpapírok árfolyamán. A csütörtöki döntés napján a régiós bankrészvények többsége drágult, pénteken az OTP 1,9, az Erste 1 százalékkal erősödni tudott, csak a Raiffeisen kurzusa gyengült 0,2 százalékkal.
Az OTP lapunk kérdésére a bírósági határozattal kapcsolatban csupán ennyit válaszolt: „Vizsgáljuk a döntés részleteit, ezért az OTP Bank egyelőre nem szeretné kommentálni.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.