Az inflációs cél fenntartható eléréséhez az alapkamat, valamint a laza monetáris kondíciók fenntartása továbbra is szükséges – mutatott rá a jegybank közleményében. A monetáris tanács az alapkamatot, az egynapos jegybanki fedezett hitel kamatát és az egyhetes jegybanki fedezett hitel kamatát 0,9 százalékon, az egynapos jegybanki betét kamatát pedig mínusz 0,15 százalékon hagyta. Ezzel a jegybanki alapkamat mértéke már 2016. május 25. óta nem változott.
Az olajár-változás inflációt emelő hatása átmeneti, annak kifutásával válik lehetségessé az inflációs cél fenntartható elérése – fejtette ki az MNB utalva arra, hogy a jelenlegi eszköztár alkalmazásával biztosítják a laza monetáris kondíciók fennmaradását.
Megjegyezték, a júniusi előrejelzés feltevéseinek teljesülése mellett a fogyasztóiár-index a következő hónapokban az olajár-növekedés miatt átmenetileg enyhén 3 százalék felett alakul. Középtávon az erősödő fogyasztás az inflációs alapfolyamatok fokozatos emelkedéséhez vezet – tették hozzá. Az MNB szerint ugyanakkor az árszínvonal növekedését, a mérsékelt külső inflációs alapfolyamatok és a historikusan alacsony szinten stabilizálódó inflációs várakozások mellett, a többlépcsős munkáltatóijárulék-mérséklés, illetve az idei évi áfakulcs-csökkentések is lassítják.
Az inflációs alapfolyamatok a jegybanki várakozással összhangban alakultak – így kommentálta a grémium a júniusi adatokat, amikor az infláció enyhén meghaladta a 3 százalékot, míg a maginfláció 2,4 százalék maradt.
A jegybank szerint a nemzetközi változékony környezet óvatosabb megközelítést igényel. Emlékeztettek: az előző kamatdöntés óta eltelt időszakban a nemzetközi pénzügyi piaci hangulat változó volt, amelynek hatására a hazai pénzpiacokon is megemelkedett az eszközárak volatilitása, ugyanakkor az elmúlt hetekben korrekció volt megfigyelhető. Ezen folyamatokat a jegybank az elsődleges célja, az inflációs cél fenntartható elérése szempontjából értékeli, azok tartósságára helyezve a hangsúlyt.
Az MNB arra számít, hogy az irányadó kamatok legalább 2019 nyaráig változatlanok maradnak, így a monetáris politikai környezet az euróövezetben továbbra is laza maradhat.
A tanács a közlemény szerint fenntartja a három hónapos betétállomány 75 milliárd forintos mennyiségi korlátját. Emellett a harmadik negyedévre megcélzott átlagos kiszorítandó likviditás mértékét legalább 400-600 milliárd forintban határozta meg.
A jegybank megerősítette: mind a jelzáloglevél-vásárlásokat, mind a monetáris politikai célú kamatcsereeszközt programszerűen kívánja működtetni, így azok a monetáris politikai eszköztár szerves részét képezik. A jelzáloglevél-vásárlásoknak köszönhetően csökkent a finanszírozási költség, ami ösztönzőleg hatott az elsődleges piaci kibocsátásokra, elősegítve ezáltal az MNB szerint a fix kamatozású hitelek térnyerését is.
A jegybank megállapította, a magyar gazdaságot változatlanul stabil fundamentumok jellemzik, dinamikus gazdasági növekedés mellett az ország külső adóssága jelentősen csökkent, finanszírozási képessége tartósan magas.
A fiskális folyamatok fenntarthatók, a költségvetés hiánya alacsony, a GDP-arányos államadósság folyamatosan zsugorodik, a devizaadósság aránya pedig jelentősen csökkent – fűzte hozzá. Az ősszel bevezetésre kerülő adósságfék-szabályozás a központi bank szerint elősegíti a lakáshitelezés egészséges szerkezetben történő, fenntartható növekedését.
A jegybank arra is kitért, hogy az előző kamatdöntés óta beérkező konjunktúraadatok továbbra is élénk gazdasági növekedést vetítenek előre. A munkaerő iránti kereslet változatlanul erős, a munkanélküliségi ráta historikus mélypontra csökkent – tették hozzá.
A monetáris tanács szerint a GDP bővülése idén 4,4 százalékon alakul, majd – az előrejelzés feltevéseinek teljesülése mellett – 2019-től fokozatosan lassul.
Jobbágy Sándor, a CIB Bank elemzője közölte: belátható időn belül továbbra is változatlan alapkamatra és egynapos betéti kamatra számítanak. A belföldi fundamentumokat és a külső környezetet is figyelembe véve, a laza monetáris kondíciók normalizálása legkorábban 2019-ben kezdődhet, de a kilátások felülvizsgálatát eredményezheti az Európai Központi Bank (EKB) jelenlegi iránymutatásától való eltérés szigorúbb irányba, illetve a deviza- vagy olajpiaci változások megugró inflációs hatása – tette hozzá.
Jobbágy Sándor rámutatott, a júliusi közlemény szerint az infláció 3 százalék fölé emelkedését a piaci elemzésekkel egybecsengően az MNB elsősorban az olajárak emelkedésének tulajdonítja (másodkörös hatásokra nem számít), míg a bérnövekedésből eredő inflációs kockázatot továbbra is mérsékeltnek tekinti.
Az infláció így a következő hónapokban csak átmenetileg marad majd 3 százalék fölött, a cél tartós elérése továbbra is 2019 közepétől várható – tette hozzá.
Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője szerint a kamatdöntés utáni jegybanki közlemény a várakozásoknak megfelelően nem tartalmazott érdemi változtatást, nagyobb bejelentésre leghamarabb a szeptember 18-i kamatdöntő ülésen lehet számítani, ugyanis ekkor jelenik meg a friss inflációs jelentés. Rámutatott, a magyar jegybank természetesen szorosan követi a nagyobb jegybankok monetáris politikáját is, itt elsősorban az Európai Központi Bank és a Fed politikája hangsúlyos.
Az EKB e hét csütörtökön tart kamatdöntő ülést, ahol nem várnak érdemi változást, mivel a legutóbbi, június 14-i közleményben a jegybank jelezte, hogy várhatóan december végéig meghosszabbítják az eszközvásárlási programot, havi 15 milliárd eurós keretösszeg mellett, ezt követően azonban megszűnhet.
A jegybankárok várakozása szerint legalább 2019 nyár végéig a jelenlegi kamatszintek maradhatnak érvényben. Az amerikai jegybank az idén már 2-szer emelt kamatot, a következő szigorító lépés szeptember 26-án várható, majd – amennyiben a jelenlegi gazdasági folyamatok fennmaradnak – még egy 25 bázispontos emelés jöhet idén – jelezte Varga Zoltán.
Nyeste Orsolya, az Erste Bank Hungary Zrt. makrogazdasági elemzője úgy vélte:
a hazai bankközi kamatoknak a jegybanki alapkamat szintjéhez történő igazodása várakozásaik szerint a jövő év folyamán megy végbe, és az alapkamat emeléséről először 2020-ban dönthetnek.
Az elemző emlékeztetett: kommunikációjában a jegybank továbbra is azt hangsúlyozza, hogy a jegybanki döntéshozatal fókuszában az infláció, az inflációs cél elérése áll, így a monetáris tanács úgy véli, hogy az olajár-változás átmeneti, inflációt emelő hatásainak kifutásával az inflációs cél fenntartható elérése 2019 közepétől várható.
A kamatdöntés bejelentése előtt az euró 326,48 forintot, a frank 280,85 forintot, a dollár pedig 278,50 forintot ért. Két órával később, röviddel 16 óra után az euró 325,66 forintra, a frank 280,13 forintra, a dollár pedig 278,02 forintra gyengült.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.