Június közepén jelentette be az amerikai kormány, hogy 34 milliárd dollár értékű, főleg technológiához kapcsolódó termékre 25 százalékos vámot vet ki, az életbelépés hatálya július 6. Ha a vámok élesednek, a kínai válaszreakció hasonló lesz, mint az amerikai mezőgazdasági termékeknél és az autóiparnál volt, emellett Kína már most is próbálja ellenpólusként más országokkal szorosabbra fűzni a kapcsolatot.
Emiatt a péntek és az utána következő napok hírei kulcsfontosságúak lesznek a piacok számára, jó időre eldönthetik a kereskedési irányt a tőzsdéken.
Ha a pénteki, illetve az azt követő hírek további vámok bevezetéséről szólnak, és nincs megegyezés a két ország között, akkor július 6. a kereskedelmi háborús időszak kezdete lesz.
Ebben az esetben nem sok jóra számíthat a részvénypiac, elvégre a kereskedelmi háború veszélyezteti a globális növekedést, hamarabb jöhet el a lassulás vagy egy esetleges recesszió, miközben az amerikai jegybank a feszes munkaerőpiac miatt nem állhat le a kamatemeléssel, amire rásegít a vámok inflációt fokozó hatása is. Ilyen környezetben a részvények mellett a kötvények sem teljesítenek fényesen, legalábbis rövid távon.
Mindazonáltal a piacok reménykednek abban, hogy Trump végül megegyezik Hszi Csin-pinggel, vagy legalábbis a vámok kivetése itt megáll. Egy ilyen kimenetnél a sokat szenvedett európai és feltörekvő piacok fellélegezhetnének, ami a régiós részvényeket is erősítené, beleértve a magyar papírokat is. Egy dolog biztos: bármi legyen is pénteken, a hatását jó ideig érezni lehet majd a piacokon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.