Továbbra sem igazán dolgozik a vállalatok pénze:
Az összeg közel 40 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
A tárgyhavi vállalati betétlekötések 293 milliárd forintot tettek ki. A cégeket aligha lehet hibáztatni a visszafogottságukért, hiszen a jegybank szerint forintjukért – a szerződéses összeggel súlyozott kamatkimutatás alapján – az egy éven túli lekötéssel is csak 0,33 százalékot kínáltak a bankok, s a mutató csak két év felett kúszott 1 százalék fölé (1,24 százalék volt).
Ilyen hosszú időre csak kétmilliárd forint erejéig voltak hajlandók nélkülözni pénzüket a cégek. A lekötött betétek döntő része, 276 milliárd forint éven belüli formában kamatozik. Pontosabban nem kamatozik, hiszen az MNB összegzése szerint itt átlagosan 8 bázispontos éves kamat érhető el. A szerény betétlekötési szándék miatt a statisztika jól mutatja, hogy a vállalati betétlekötés ma már alkufolyamat:
Az olcsó pénz egy másik tendenciát is felszínre hozott: egy év alatt közel 20 százalékkal, 1037 milliárd forintra hízott a vállalatok által igénybe vett folyószámlahitel-állomány júniusban. A havonta igénybe vett állomány 2014 óta viszonylag stabilan nő, komolyabb visszaesések csak az év végi zárások miatt, decemberben történtek.
Az idén júniusban már egymás után a harmadik olyan hónapot köszönthettük, amikor a vállalatok több mint ezermilliárd forintnyi hitelkeretet vettek igénybe. A folyószámlahitelek átlagos kamata júniusban 2,25 százalék volt, szemben a 2017. júniusi 2,51 százalékkal, azaz az átmeneti likviditás finanszírozása viszonylag olcsón megúszható volt.
Az MNB adatai szerint júniusban éves összevetésben több mint 40 százalékkal nőttek az egyéb forintalapú vállalati hitelek is, ám a vállalati hitelek terén igen erős ingadozást hozhat egy-egy nagyobb kontraktus.
A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.