Az Unipetrol kikerülésével a Prágai Értéktőzsde hatodik legnagyobb papírja távozik a parkettről, így a részvények száma a cseh parkett fő piacán tizenegyre csökken.
Az Unipetrol részvényesei elfogadták a közgyűlésen a kivásárlási ajánlatot, de az árral kapcsolatban vita bontakozott ki közöttük. A PKN Orlen még februárban tett részvényvásárlási ajánlatot 380 cseh koronás szinten. Összesen 21,4 milliárd cseh koronát költöttek arra, hogy 63 százalékról megnöveljék a részesedésüket. A kivezetési árat szintén 380 koronán állapították meg az úgynevezett kiszorítási folyamatban. Ezzel nem minden kisrészvényes értett egyet.
Perelni fogunk, hogy többet kapjunk
– mondta a Reutersnak Tomas Hajek, aki háromszáz kisrészvényes képviseletében szólalt fel a közgyűlésen. Az elemzők szerint viszont nincs sok esély arra, hogy többet kapjanak. A PKN Orlennek a J&T csoporttal is voltak vitái. Egyrészt nem értettek egyet minden stratégiai kérdésben, másrészt a J&T nagyobb osztalékra tartott volna igényt az Unipetroltól, amelynek nem volt adóssága. A PKN agresszív viselkedésének rótták fel, hogy a 2017-es nyereségből például az idén nem fizettek osztalékot.
A PKN Orlen még 2005-ben vásárolt tulajdonrészt az Unipetrolban, és a terveik szerint szeptemberben vagy októberben válnak a cég kizárólagos tulajdonosává.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.