Donald Trumpnak ezúttal igaza volt, amikor a gyógyszergyártók kapzsiságáról alkotott véleményét Twitter-üzenetbe foglalva ostorozta a Pfizert amiatt, hogy július elején 41 készítményének árát indoklás nélkül jelentősen megemelte. A világ második legnagyobb gyógyszercége ugyanis most adózott eredményének 26 százalékos megugrásáról számolt be a második negyedévről szóló gyorsjelentésében.
Profitja 3,87 milliárd dollárra nőtt az egy évvel korábbiról, míg a forgalma 4,4 százalékkal 13,47 milliárd dollárra gyarapodott,
miközben a Thomson Reuters elemzői 13,31 milliárdos forgalmat valószínűsítettek. Az egy részvényre eső kiigazított eredmény (EPS) 81 cent volt, szemben a 74 centes várakozásokkal. A Pfizer emellett megemelte az egész üzleti évre szóló nyereségkilátásait, igaz, csupán öt centtel, a 2,95–3,05 dolláros sávba tolva fel a várható EPS összegét.
Negatívumokkal is szolgáltak: éves bevételeiket félmilliárd dollárral kevesebbre taksálják, s az 53–55 milliárd dolláros tartományba várják.
Ezt a dollárnak a vezető devizákhoz viszonyított felértékelődésével indokolták. A kutatás-fejlesztésre azonban 300 millióval többet, 7,7–8,1 milliárd dollár közötti összeget költenek. Ez Ian Reed elnök-vezérigazgató szerint bőven megéri, hisz 2022-ig várhatóan 25-30 új gyógyszerük fejlesztésével és engedélyezésével végeznek, s közülük 15 teljesen egyedi, a piac által régóta várt, átütő sikerrel kecsegtető készítmény.
Az átszervezés alatt álló Pfizer a befektetőire is gondol: az első fél évben 4 milliárdot fizetett ki osztalékként, és 6,1 milliárd értékben vásárolt vissza részvényeiből. Az utóbbira meghirdetett programjában még 10,3 milliárd dollárt szánnak az említett célra. A részvényeseket első olvasatra nem kápráztatta el gyorsjelentésével a Pfizer, az árfolyam közel fél százalékkal mérséklődött.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.