Bár a piaci szereplők száma folyamatosan csökken, a megmaradt brókercégek jól teljesítenek. Az idén például minden feltétel adott ahhoz, hogy rekordot döntsön a bevételük. Az első fél évben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint a piaci szereplők 26,7 milliárd forintos bevételt értek el az alaptevékenységükkel, vagyis befektetési szolgáltatások nyújtásával, ez csaknem 25 százalékkal több a tavalyinál. A bizományosi tevékenység bevétele csak szerényebb mértékben – körülbelül 8,5 százalékkal – nőtt, és fél év után éppen elérte a 10 milliárd forintot, a kereskedési tevékenységből befolyó összeg viszont 66 százalékkal 11,8 milliárd forintra hízott.
A brókercégek forgalmának bővüléséhez hozzájárulhatott, hogy az idén meglehetősen sokat ingadoztak a részvényárfolyamok, ami arra késztette az ügyfeleket, hogy több tranzakciót hajtsanak végre. Emellett a spekulánsok is visszatérhettek a tőkepiacra, hiszen a származtatott tranzakciók forgalma 2017-hez képest 40 százalékkal nőtt az első fél évben.
A megugró forgalom természetesen a ráfordításokat is növelte, az első hat hónapban 15,15 milliárd forint volt az alaptevékenység ráfordításainak a költsége, ami 39 százalékkal magasabb a tavalyinál. A bizományosi tevékenységnél ugrottak meg extrém módon a költések csaknem 80 százalékkal 8 milliárd forintra, a kereskedelmi tevékenységnél csak kisebb mértékben nőttek a számok. A kiadások emelkedésében a nagyobb forgalom mellett fontos szerepet játszhatott az új MiFID-szabályoknak való megfelelésre történő átállás és az ehhez szükséges fejlesztések költsége is.
A brókercégek nyeresége ennek ellenére nőtt. A szokásos vállalkozási eredmény 3,88 milliárd forint lett, ez 20 százalékkal magasabb a 2017 első félévinél. A cégek jól spekuláltak a piacokon, a pénzügyi műveletek eredménye 245 millió forintot hozott. Az első hat hónapban a nettó eredmény szektorszinten meghaladta a 4 milliárd forintot, ami több mint 31 százalékkal magasabb a tavalyinál. Az adózás előtti eredmény 4,12 milliárd forint volt a szektorban, ez is 27 százalékkal nagyobb a tavalyinál. Ennél erősebb profitjuk a befektetési vállalkozásoknak utoljára 2010-ben, a pénzügyi intézményekre kivetett különadók bevezetése előtt volt.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.