A társaság pro forma saját tőkéje a 2016. december végi 600 millió forintról 2017 decemberében 68 milliárd forintra nőtt. Ezzel együtt a Konzum profittermelő képessége is dinamikusan bővült.
A 2017-es pro forma EBITDA mintegy 5,8 milliárd forint, és a tőkeemelésekkel, illetve akvizíciókkal elértük, hogy a Konzum-csoport mára olyan stabil működési eredménnyel rendelkezik, ami egyszeri tételektől tisztított és a jövőben a várakozásaink szerint dinamikusan növekszik majd – emelte ki Fekete Péter, a Konzum vezérigazgató-helyettese a Portfóliónak adott interjúban a vállalat hétfőn közzétett összevont tájékoztatójából.
A vezérigazgató-helyettes szerint a vállalat EBITDA-ja az elkövetkező 2-3 évben akár akvizíciók nélkül is elérheti évente a 10 milliárd forintot elsősorban a Hunguest Hotels és az Appeninn ambíciózus növekedésének köszönhetően.
A Konzum jelenleg négy területen hajt végre befektetéseket, ezek a turizmus, ingatlanbefektetés, pénz- és tőkepiac – biztosítás valamint vagyonkezelés. Az idegenforgalom területén a Hunguest Hotelsnek és a Balatontouristnak vannak komoly érdekeltségei – ez a szegmens az egyébként, amely a Konzum-csoport zászlóshajója –, innen származott az EBITDA jelentős része is 2017-ben.
Az elmúlt 18 hónapban kialakították a négy szegmensből álló holding struktúrát, valamint megtörténtek a korábban bejelentett apportok, kivéve a Balatontourist folyamatban lévő apportját, amit hatalmas előrelépésnek tekint a cég újkori történelmében Fekete.
A Konzum-részvények tizedelésére a hétfő reggeli közleményben jelzettnek megfelelően várhatóan 2018 szeptemberében, október elején sor fog kerülni Fekete Péter szerint, ezzel a Konzum forgalmának növekedését, a likviditást szeretnék erősíteni, hogy vonzóbbá tegyék a vállalat papírjait az intézményi- és a kisbefektetők számára.
A vezérigazgató-helyettes a lapnak azt is elárulta, hogy
a kamatkörnyezet, illetve a makrogazdasági környezet változása jelenthet kockázatot a vállalat részvényeseinek.
Az MNB jóváhagyta a Konzum összevont tájékoztatóját. A befektetők képet kapnak, mikor kerül sor a korábban bejelentett 8,4 millió új részvény bevezetésére.
A tőkeemelések hatásairól szólva kiemelte, a Konzum 1,1 – 1,2 P/BV-n forog, ami alacsonyabb, mint a régiós holding vállalatok hasonló értéke, de a 2x P/BV esetén sem tekinti túlárazottnak a részvényeket Fekete Péter, aki szerint
akár már a 2019-es eredménye után is fizethet osztalékot a Konzum a részvényeseinek.
Nem feltétlenül hotelláncok felvásárlásában gondolkozunk, hiszen van már egy jelentős portfóliónk, inkább egyéni akvizíciók fordulhatnak elő a jövőben – mondta el a jövőbeli tervekről szólva. A budapesti jelenléten ugyanakkor erősítenének, ahol a „city hotel” kategóriában tart elképzelhetőnek bővülést a vezérigazgató-helyettes.
A Konzum menedzsmentjének célkitűzése szerint a jövőben kevesebb számú, de a méretüknél fogva sokkal jelentősebb akvizíciókat valósítsunk meg. Léptéket váltunk ezen a területen is
– jelentette ki Fekete, aki szerint a jövőbeli akvizícióknál az intézményi befektetőkre támaszkodnának.
Négy nagy területre fókuszálnak, ahol jelentős növekedés előtt állnak. Ezek
A telekommunikációs szektor a cég növekedési stratégiájának egyik fő iránya, ezért itt rövid időn belül szeretnének stratégiai, pénzügyi szereplőként megjelenni – hangsúlyozta a lapnak Fekete Péter.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.