A pénzintézeti adatok visszaigazolják a Magyar Nemzeti Bank (MNB) döntését, amely szerint most volt itt az ideje az adósságfékszabályok olyan módosításának, mely egyértelműen a hosszan fix konstrukciók felé tereli a hitelfelvevőket. Az adatok arra is rámutatnak, hogy eddig sem volt túlzott a kockázatvállalás a hitelfelvevői oldalon.
A lapunk által megkérdezett pénzintézetek közül
a legmagasabb arányban (20 százalék) az MKB-nál jelölték meg azon ügyfélréteg arányát, amelynél – abban az esetben, ha az októbertől hatályba lépő változások már korábban élnek – szükség lett volna a hitelösszeg csökkentésére vagy hosszabb futamidő választására.
A többi hitelintézetnél kisebb, sok helyen elhanyagolható arányról számoltak be, jelezve, hogy a hitelfelvevők többsége – pénzügyileg tudatosan – nem ment el a maximumig.
Az intézkedésektől egyértelműen azt várja a piac, hogy még több hitelfelvevő megy el a tízéves konstrukciók felé, visszaigazolva az intézkedés célját. Ez beleillene az eddigi trendbe:
miközben az OTP Banknál úgy nyilatkoztak, hogy a pénzintézet ingatlankölcsöneinek kamatperiódus szerinti megoszlása nem tér el jelentősen a piac átlagától – ahol az elmúlt 12 hónapban a lakáshitelek 31 százaléka változó, 39 százaléka legfeljebb öt, 24 százaléka legfeljebb tíz évig, míg 6 százaléka ennél hosszabb ideig fix kamatozást kínáló konstrukció volt –,
a banki válaszokból egyértelműen kiderül, hogy a hosszan fix konstrukciók térnyerése az elmúlt hónapokra tehető.
2017-hez mérten az Este Banknál folyósított hosszú (legalább hároméves) kamatperiódusú hitelek aránya 24 százalékkal volt magasabb az idén – jelezték a banknál. Hozzátették, hogy az elmúlt hónapokban egyértelműen a tízéves kamatperiódus irányába mozdult el a kereslet, miközben az ötéves kamatperiódusú hitelek őrzik nagyságrendileg 50 százalékos súlyukat. Bár az elmúlt év átlagát figyelembe véve az MKB-ügyfelek kétharmada még rövid és ötéves kamatperiódusú hiteleket vett fel, az utóbbi időszakban már az érdeklődés számottevő eltolódása érezhető a minimum öt évre vagy hosszabb távon rögzített törlesztőrészletű jelzáloghitelek iránt.
A Raiffeisennél a változó kamatozású hitelek aránya 10-15 százalékra csökkent az idén. A hosszabb távú konstrukciók tekintetében ők is azt érzik, hogy az eddigi ötéves fixálás helyett pár hónapja már a tízéves a leginkább keresett hitelfajta. Az UniCredit nem kínált változó kamatozású konstrukciót, az egy–öt, illetve az öt–tíz évre fixált kölcsönök tették ki a folyósítás 54 százalékát, míg a tíz évnél hosszabb hitelek aránya 46 százalék volt az elmúlt esztendőben. A Budapest Banknál egy évre visszatekintve 30 százalékos a változó kamatozású konstrukciók részaránya, az ötéves kamatperiódusú hitelek 40 százalékot, míg a tízévesek 30 százalékot tesznek ki a folyósításból.
A tavaly nyár elején bevezetett minősített fogyasztóbarát lakáshitelek (MFL) esetében viszont a BB-nél a folyósítás 80 százaléka a tízéves konstrukciókhoz kapcsolódott, s csak a hitelek ötödének kamata változik ötévente. Hasonló arányokról számoltak be az UniCreditnél is. Ott erős kétharmada volt a tízéves konstrukciónak, míg a fennmaradó rész oszlott meg a három- és az ötéves kamatfixálás között. A Raiffeisennél van a szabályozás által kínálható végig fix konstrukció. Ezt a bank MFL-ügyfeleinek 15 százaléka választotta az elmúlt hónapokban, míg a fennmaradó állomány testvériesen megoszlott az öt- és a tízéves futamidő között.
Az OTP-nél az MFL-kölcsönök adják a teljes jelzáloghitel-állomány 70 százalékát, míg a Takarékbanknál és a takarékszövetkezeti hálózatban kínált hitelek több mint kétharmada volt MFL-kölcsön tavasszal. Ám némileg meglepő, hogy az adatok szerint a nyáron az MFL-hitelek kissé teret vesztettek a piaci konstrukciójú fix hitelekkel, illetve a változó kamatozású termékekkel szemben.
Az új adósságfékszabályok bevezetésével párhuzamosan, októbertől a bankok már nem kínálhatnak hároméves kamatperiódusú MFL-kölcsönöket, míg az ötéves fixálás mellett nyújtott hiteleknél a kimutatott jövedelemnek csak kisebb arányát teheti ki a törlesztőrészlet (JTM). A bankok hamar léptek: az UniCredit már a szabályozás napvilágra kerülése után kivezette a hároméves konstrukciót, míg az Erste – ahol 2018 elején a folyósított volumennek még harmadát tette ki az azóta népszerűségét vesztő konstrukció – október 1-jétől vezeti ki a hároméves fixálást, s a K&H-nál sem tehetnek mást – mondták el –, mint hogy megszüntetik a hároméves MFL-terméket.
Ugyanakkor a Világgazdaságnak nyilatkozó hitelintézetek egyike sem tervez korrekciót az ötéves kamatperiódus mellett nyújtható kölcsönök tekintetében. Ahogy az UniCreditnél elmondták: szigorúbb JTM-szabályok mellett, de továbbra is kedvező kamatozással kínálják majd a hitelüket.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.