Eddigi legerősebb évét zárja 2018-ban a személyi hitelek piaca: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint
az év első kilenc hónapjában 342,7 milliárd forint értékben kötöttek új szerződéseket a háztartások.
Ez amellett, hogy majdnem pontosan másfélszerese az egy évvel korábbinak, nagymértékben meghaladja a 2017 egészében regisztrált 305,5 milliárd forintos mennyiséget is.
A jegybank adatai szerint emellett már biztosra vehető, hogy az idén új – és az eddigieket jóval túlszárnyaló – rekord jön az új kihelyezéseknél: a válság előtti legerősebb évben, 2008-ban is csak 260,5 milliárd forint értékben kötöttek személyihitel-szerződéseket a háztartások. (Ezeknek a hiteleknek csaknem felét még svájci frankban nyújtották a pénzügyi szolgáltatók.)
A bő 340 milliárd forintos első kilenc havi kihelyezés tükrében – a Világgazdaság számításai szerint – nagyjából 450 milliárd forintos vagy azt kicsivel meghaladó egész éves új szerződésállományra lehet számítani.
Az év végi, a karácsonyi ünnepekkel összefüggő hajrának ugyanis az eddigi tapasztalatok szerint nem a személyi hitelek a legnagyobb nyertesei: tavaly az egész évi kihelyezésnek a 25,3, egy évvel korábban pedig a 25,5 százalékát folyósították az utolsó három hónapban.
Ez persze nem túlságosan meglepő:
azok a lakossági ügyfelek, akik valamekkora részben hitelből kívánják finanszírozni az év végi ünnepeket, jellemzően kis összegű finanszírozást vesznek igénybe, amihez leginkább a folyószámlahitel vagy a hitelkártya a kézenfekvő megoldás.
Mindezek alapján az első kilenc hónap kihelyezéseit nagyjából időarányosnak lehet tekinteni a személyi kölcsönöknél. A folyamatosan és gyorsan növekvő kihelyezéseknek köszönhetően a személyi kölcsönök aránya is emelkedett az elmúlt években a fogyasztásihitel-szerződéseken belül:
2018 első kilenc hónapjában a folyószámlahitelek nélkül számított új szerződéseknél 69,5 százalékos volt a súlyuk, miközben három évvel korábban még 54,8 százalék.
A személyi kölcsönök gyors térnyerése több tényező együttes hatásának köszönhető. A legfontosabb, hogy a kamatok nagyot csökkentek az elmúlt években: az MNB által kalkulált, szerződésekben szereplő, átlagos ráta 2018 szeptemberére 13,3 százalékra esett az egy évvel korábbi 14,5 százalékról, miközben 2015 őszén még 20 százalék közelében mozgott az átlagkamat.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.