BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tőkeemelésről dönt a közgyűlés

Ha a Plotinus közgyűlése elfogadja a tervezett alaptőke-emelést, akkor egy esetleges kiürítés és eladás során részvényenként 1600 forintot illene a cégben hagyni.

A Plotinus Holding részvényesei 703 millió forintos alaptőke-emelésről dönthetnek a november 26-ra összehívott rendkívüli közgyűlésen. A határozati javaslat szerint a társaság jegyzett tőkéjét 130,3 millió forintról 833,88 millióra emelnék a szabad tőketartalék javára oly módon, hogy az A sorozatú szavazatelsőbbségi, a B sorozatú osztalékelsőbbségi és a C sorozatú törzsrészvények névértékét 250 forintról 1600 forintra módosítják. A tranzakciót részvénycserével hajtanák végre. A felemelt alaptőkét megtestesítő részvényeket a részvényesek ellenérték nélkül, részvényeik névértékének arányában kapják meg. Az alaptőke-emelésről szóló határozat érvényességi feltétele, hogy az egyes részvénysorozatok részvényesei hozzájáruljanak az alaptőke felemeléséhez. Ennek megfelelően az egyes részvénysorozatok tulajdonosai külön-külön fognak szavazni, de mindhárom esetben elegendő az egyszerű szótöbbség is a határozati javaslat elfogadásához.

Fotó: VG / Kallus György

A változás a részvényesek szempontjából csupán technikai jellegű, a hatása semlegesnek tekinthető – mondta a Világgazdaságnak Gaál Gellért, a Concorde részvényelemzője. Hozzátette: a darabszám nem változik, vagyis nem várható forgalmi hatás, mint a részvényösszevonások vagy a részvénysplitek esetében. Továbbá külső pénzeszközt sem vonnak be, hiszen a szabad tőketartalék javára emelik a jegyzett tőkét.

Fordulatokban gazdag volt a Plotinus történetének utóbbi másfél éve. Tavaly már a tőzsdei kivezetést is napirendre tűzték, miután a társaság úgy döntött, átnyergel a reálgazdasági befektetésekre. Ám az alacsony, 45,04 százalékos közgyűlési részvétel miatt erről akkor nem lehetett szavazni, mert ehhez 75 százalékos szavazati arány kellett volna egy olyan közgyűlésen, ahol a jelenlévők legalább a részvényesek 50 százalékát, plusz 1 szavazatot képviselnek. Az idei évi rendes közgyűlésen már csaknem 56 százalékos volt a részvétel, ám a kivezetést nem tűzték napirendre. A tőzsdei kivezetésről való döntést 2019-re halasztották. Elképzelhető viszont, hogy ez a lépés jövőre sem lesz aktuális. A társaság közgyűlése ugyanis szeptember 17-én hozzájárult a Plotinus reálbefektetéseket kezelő leánycégének az eladásához, s október közepén a szerződés aláírására is sor került. A vételár csaknem 900 millió forint, amelynek november végéig kell befolynia.

A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.