A vártnál is erősebben bővült 2018 első három negyedévében a lakossági hitelpiac, ezzel a válság óta a legerősebb kilenc hónapot produkálta – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss statisztikáiból. A hazai háztartások – folyószámlahitelek nélkül – közel 1135 milliárd forintnyi új lakás- és fogyasztásihitel-szerződést kötöttek a vizsgált időszakban, ez 42 százalékkal nagyobb érték az egy évvel korábbinál. A jegybank az új kihelyezéseken belül a lakáshiteleknél 35,7 százalékos növekedést mutatott ki 641,7 milliárd forintnyi szerződéses összeg mellett, a fogyasztási hitelek pedig bő 51 százalékkal bővültek, 493,3 milliárd forintnyi új kölcsönnel. Az új lakáshitel-szerződéseknél figyelemre méltó a hosszú kamatperiódusú konstrukciók terjedése:
a szeptemberben kihelyezett 77,6 milliárd forintnyi új kölcsön nem egészen 15 százaléka volt változó kamatozású vagy legfeljebb egyéves kamatperiódusú.
A fogyasztási hiteleken belül – hasonlóan az elmúlt években tapasztaltakhoz – egyértelműen a személyi kölcsönök számítanak a húzóterméknek: ezekből 342,7 milliárd forintnyit vettek fel a háztartások kilenc hónap alatt, több mint a másfélszeresét az egy évvel korábbi mennyiségnek. Az áruvásárlási és egyéb hitelek összege is látványosan, csaknem a két és félszeresére nőtt egy év alatt, ám itt a kilenchavi volumen jóval szerényebb – 53,6 milliárd forintos – volt. Továbbra sem tolongtak viszont a háztartások a szabad felhasználású jelzáloghitelekért:
igaz, hogy ebben a szegmensben is 17,2 százalékkal nőtt a szerződéses összeg 2017 első kilenc hónapjához képest, de ezzel együtt is alig több, mint 51 milliárd forintot tett ki.
A folyószámlakölcsönöknél továbbra sem erősödik a hitelfelvételi kedv: ezeknél nem egészen 2760 milliárd forintnyi volt a lakossági és egyéni vállalkozói ügyfelek kilenchavi alatti kerete, nagyjából 3,5 százalékkal kisebb, mint egy évvel korábban. A kamatozó hitelkártya-követeléseknél igénybe vett összeg 2,5 százalékkal emelkedett az első három negyedévben 2017 azonos időszakához képest,
és meghaladta az 1157 milliárd forintot.
A lakossági hitelpiac szárnyalása az állományi adatokon is tükröződik: a háztartások hiteleinek állománya szeptember végére megközelítette a 6064 milliárd forintot, ami az egy évvel korábbihoz viszonyítva 3,2 százalékos növekedés.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.