BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Két legyet ütött egy csapásra a BIF legutóbbi tranzakciójával

Elhárult az utolsó akadály a BIF SZIT-té válása elől, a tőzsdén kívüli ügyletben eladott nagyobb részvénycsomagnak köszönhetően a közkézhányad 25 százalék fölé emelkedett.

Nagyot kaszált a Budapesti Ingatlan (BIF) Nyrt. a legutóbbi ügyletén: részvényenként 1400 forintot, összességében 1,75 milliárd forint árfolyamnyereséget tett zsebre egy sajátrészvény-tranzakción. A társaság a keddi részvénykereskedés után jelentette be, hogy saját tulajdonban lévő részvényeiből 1 millió 250 ezer darabot értékesített 2000 forintos darabáron, tőzsdén kívüli ügyletben. A saját tulajdonú BIF-papírok állománya így 4,46 millióról 3,2 millió darabra csökkent. A vevő pontos kiléte egyelőre nem ismert, csak annyit lehet tudni, hogy intézményi befektetőről van szó.

Az ügylettel a BIF két legyet ütött egy csapásra. Egyrészt árfolyamnyereséget realizált, nem is kicsit, hiszen ez az összeg mintegy duplája az idei első féléves nettó 867,2 millió forint profitnak. Másrészt tovább nőtt a közkézen lévő BIF-papírok állománya is, és átlépte a társaság szempontjából kritikus, 25 százalékos szintet.

A tulajdonosi struktúrában a közkézhányad – vagyis az 5 százalékosnál kisebb tulajdonnal rendelkező részvényesek állományának 25 százalék fölé emelése – ugyanis a szabályozott ingatlanbefektetési társaságok (SZIT) működésének egyik törvényi feltétele. A BIF a tervek szerint ez év december végén szerzi meg ezt a státuszt, de már most a SZIT biztosította adóelőnyök illetik meg, mivel szabályozott ingatlanbefektetési előtársasági formában működik.

Fotó: VG

A tranzakcióval a BIF sajátrészvény-állománya 15,55-ról 11,19 százalékra csökkent, ezzel párhuzamosan pedig a közkézen lévő BIF-papírok aránya 24,54-ról 28,9 százalékra emelkedett. A részvényeladásról kiadott közzétételben nincs szó arról, mire fordítja a BIF a saját részvények eladásából származó árfolyamnyereséget,

és lapzártáig lapunk ezzel kapcsolatos kérdésére sem válaszolt a társaság.

Ha a cég a második fél évben megismétli az első féléves nettó eredményét, és azt kiegészíti az 1,75 milliárd forintos árfolyamnyereséggel, akkor 90 százalékos osztalékrátával kalkulálva 109 forint részvényenkénti osztalék adódik. Ha így alakul, az a mostani árfolyammal kalkulálva 5,4 százalékos osztalékhozamot jelenthet.

A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.