Nagy rali volt decemberben a fejlett államok kötvénypiacán: a G7 csoport 10 éves állampapírjainak átlagos hozama a Bloomberg Barclays indexe szerint 1,16 százalékon áll, ez az egyik legjobb december közepi adat a válság óta. A vezető gazdaságok 10 éves kötvényhozamai hatalmasat estek az elmúlt hetekben: a német hozam 0,23 százalékkal másfél éves, az amerikai 2,75 százalékkal héthavi, míg a japán 0,01 százalékkal egyéves mélypontján van. A kötvénypiaci vételi hullámot főleg az fűtötte, hogy a befektetők egyre pesszimistábbak a jövő évi kilátásokkal kapcsolatban.
Szinte borítékolható, hogy a világgazdaság növekedése lassul 2019-ben, a Bloomberg elemzése szerint az idei 3,7 százalékos globális GDP-bővülés jövőre 3,5 százalékra eshet.
Az Egyesült Államok gazdasága is visszavesz a tempóból, a fogyasztói kereslet, a lakáspiaci, az inflációs és a GDP-adatok mind visszafogottabbak lehetnek jövőre az ideinél. Az euróövezet gazdasági bővülése már lassulni kezdett, ráadásul az Európai Központi Bank januártól felfüggeszti a kötvényvásárlási programot, és csak a lejáró állampapírokat fekteti be újra. Japánból és Kínából is lassulásra utaló makroadatok érkeznek, amit csak tetéz, hogy sem a kereskedelmi háborúnak, sem a Brexit körüli bizonytalanságnak nincs még vége.
Sokat rontott a helyzeten a Fed szerdai kamatemelése és az, hogy az intézmény a jövő évre vonatkozó gazdasági előrejelzéseit lerontotta. A piac korábban arra spekulált, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő szervezet a szeptemberben becsült háromnál jóval kevesebbszer akar emelni jövőre. Jerome Powell elnök néhány kamatemelésről beszélt, a döntéshozók egyéni árfolyam-előrejelzése pedig a két emelést valószínűsíti. A Commerzbank elemzésében úgy fogalmazott: „Világos, hogy a piac ennél jóval óvatosabb kamatpályát várt, sokkal galamblelkűbb kommunikációt.” A BlueBay Asset Management szakértője szerint Powell a kamatemelés után lényegében csak annyit mondott: bizonytalanok a kilátásokban, de azért folytatják a szigorítást.
Az elemző szerint a piac rosszul fogadja, hogy lassul a növekedés, a Fed viszont nem lassít a szigorítással a kívánt mértékben, így a kötvénypiacba menekülnek a befektetők az érdemi hozam reményében.
A kötvénypiaci ralival párhuzamosan estek decemberben a részvénypiacok. A vezető amerikai indexeknek a válság óta nem volt még ilyen rossz decemberük, mint az idei: a Dow Jones, a Nasdaq és az S&P 500 is 10 százalékot esett a hónapban. Európában sem volt sokkal jobb a hangulat: a frankfurti Dax és a párizsi CAC 40 is 7 százalékot esett december eleje óta, az MSCI fejlett piaci indexe pedig 7,5 százalékot zuhant három hét alatt, ami a legrosszabb december 1969 óta. Ritkán fordult elő egyszerre ilyen mértékű részvénypiaci eladási hullám és kötvényvásárlási roham, mindez egyértelműen arra utal, hogy a piac pesszimista 2019 kapcsán – írta elemzésében a PineBridge Investments.
A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.