Elsején hatályossá vált a népegészségügyi termékadó (neta) kiterjesztése, amellyel egy csapásra
megszűnt a pálinkák és a keserű likőrök eddigi kiváltságos helyzete.
Brüsszeli nyomásra e termékekre is kivetették ugyanis a gyakran csak chipsadóként emlegetett sarcot, amely évek óta sújtja a legtöbb szeszes italt. Az elfogadott változtatások alapján a netát minden alkoholtermékre kiterjesztették, emellett
a 35-45 térfogat-százalékos alkoholtartalmú italok esetében 700 forintról 850 forintra emelték a literenkénti adó mértékét
– mondta a Világgazdaságnak Nagy-György János, a KBC junior elemzője. Hozzátette: ez azt jelenti, hogy literenként 150 forinttal többet fizetnek a gyártók azon termékeik után, amelyek eddig is adókötelesek voltak.
Az érintett termékkörnél eleinte csak csekély áremelkedésre lehet számítani, míg
a mostanáig netamentes pálinkák és gyógynövényes italok esetében akár 20 százalékos is lehet a drágulás.
A Zwack legismertebb terméke, az Unicum kevéssé árérzékeny, hiszen nehezen helyettesíthető, ráadásul eddig is átlag fölötti volt az árazása, emiatt az elemző nem vár nagyobb visszaesést a forgalomban.
Miután a Zwack üzleti éve április 1-jétől március 31-ig tart, ezért a KBC elemzője szerint a most zárult harmadik negyedév számait erősíthették az előrehozott vásárlások, s ennek következtében a negyedik negyedév haloványabb lehet. Mindezzel együtt eredményes üzleti évet zárhat a társaság. Az osztalékpolitika is változatlan maradhat, Nagy-György János szerint középtávon is tartható lehet az ezer forint körüli egy részvényre jutó osztalék.
A kurzuson nem tükröződött tegnap a neta negatív hatása, napközben pár tucat darabos kötéseket láthattunk, a nyitó ártól alig eltérő szinteken
– mondta a Világgazdaságnak Varga Zoltán, az Equilor szenior elemzője, aki annak sem látta jelét az árfolyamgrafikonon, hogy előre árazta volna a piac a változásokat. Az elmúlt két-három hónapban ugyanis eleve emelkedő pályán mozgott kurzus.
Arról sem szabad elfeledkezni, hogy a Zwack jellemzően illikvid papír, átlagos napi forgalma a piaci kapitalizáció 0,02 százaléka körül van. Emiatt, ahogy a jó hírek sem késztetik szárnyalásra a kurzust, úgy a rossz hírek sem taszítják a mélybe.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.