A háztartások pénzügyi vagyona 53 788 milliárd forintra emelkedett 2018 negyedik negyedévének végére. Ez az előző negyedévhez képest 1212, az egy évvel korábbi adatokhoz képest 4420 milliárdos bővülés – derült ki a Magyar Nemzeti Bank adataiból.
A háztartások kötelezettségei, azaz hitelei negyedéves alapon 204 milliárd, éves összevetésben pedig 379 milliárd forinttal 9058 milliárdra nőttek.
A két adatból kiszámolt nettó pénzügyi vagyon ennek megfelelően 44 730 milliárd forintot tett ki tavaly év végén. Folytatódott a lakosság készpénzfelhalmozása, az állomány 168,1 milliárddal 4792,9 milliárdra nőtt. A látra szóló betétek állománya 384, a lekötött betéteké pedig 28 milliárddal emelkedett. A tavalyi utolsó negyedévben a lakosság 48 milliárd forintért vásárolt hosszú lejáratú, 144 milliárdért rövid lejáratú kötvényeket, ezek elsősorban államkötvények voltak. A tőzsdéről viszont kiszállt a lakosság, a részvényállomány 35 milliárddal, a befektetési jegyeké 27 milliárddal csökkent. Ezzel szemben biztosításokba 32 milliárd forint került.
A tőzsdei részvények árfolyamváltozásán egymilliárd forintot veszített a lakosság a negyedévben, a befektetési jegyek pedig 80 milliárd mínuszt eredményeztek. A háztartások a biztosításaik átértékelődésén is 54 milliárd forintot buktak. Ezzel szemben jelentősen növekedett a zárt körű cégekben lévő háztartási vagyon értéke, a pozitív átértékelődés 390 milliárd forintos pluszt mutat.
„A háztartások egy része a készpénzállomány növelése helyett állampapírt vagy befektetési jegyeket vásárol. Ez a háztartások 20-30 százalékára jellemző, ők legalább keresik a lehetőséget arra, hogy valamilyen instrumentumban tartsák a pénzüket. A hozamsivatagos környezetben a lakosság egy része aktívan is keresi a lehetőségeket, trendszerűen nő a részvényvagyon és a zárt körű vállalkozásokban lévő eszközállomány is.
A lakosság jelentősebb része, 70-80 százaléka közben nem tud érdemben mit kezdeni a felhalmozódó vagyonnal. A tranzakciós kereslethez a pénzügyi vagyonon belül elegendő lenne 5-6 százalékos készpénzarány, ehhez képest nagyon magasan, 12 százalékon áll ez a mutató.
Az MNB célja a háztartásoknál lévő állampapír-portfólió megduplázása, ez nagyjából elszívná az indokolatlan pluszt. A reálgazdasági hasznosulás mellett ez az állam külső sérülékenységét is érdemben csökkentené”
– mondta a Világgazdaságnak Horváth András, a Takarékbank elemzője.
A megtakarítási kedv és a vagyon növekedéséből a befektetési alapok is profitálnak, a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) adatai szerint januárban 1,4 százalékkal 6247 milliárd forintra emelkedett az alapokban kezelt vagyon. Látványos lemorzsolódás volt a pénzpiaci alapoknál, vagyonuk 73 százalékkal, 442,9 milliárd forinttal 163,01 milliárd forintra zuhant, miközben számuk 35-ről 22-re csökkent.
Ennek nagyrészt az az oka, hogy január végétől a már működő pénzpiaci alapokra is alkalmazni kell az új európai uniós rendeletet, amely jelentősen szigorítja a működési feltételeket.
A pénzpiaci alapok nagy része a befektetési politikájának átalakítása mellett döntött, így nagy átrendeződés, a Bamosz közleménye szerint tulajdonképpen technikai forgalom következett be a pénzpiaci alapok kárára és a kötvényalapok javára. Utóbbiak vagyona 427,2 milliárd forinttal 1314,7 milliárdra nőtt. Leginkább a rövid kötvényalapok nyertek az átalakulással, az állomány 446,1 milliárddal 933,8 milliárdra hízott. A hazai rövid kötvényalapokba 287,6, az euróövezetiekbe 84,6, a dollárövezetiekbe 60,7, az egyéb nemzetköziekbe pedig 13,1 milliárd került.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.