Valószínűleg nem okozott a piacokon meglepetést az Európai Központi Bank (EKB) január 24-i üléséről készült, tegnap közzétett jegyzőkönyv, hiszen arra már mindenki felkészült, hogy a gazdasági lassulást jelző makromutatók láttán idén aligha kerül sor szigorításra, inkább további stimulusokra lesz szükség. A döntéshozók aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy amennyiben mélyülne az amerikai–kínai kereskedelmi viszály, és a felek újabb vámokat vetnének ki, az nagymértékben lassítaná az eurózóna gazdaságát.
Az már a januári kamatdöntés utáni sajtótájékoztatón is elhangzott: a jegybankárok belátták, hogy a gazdasági lassulás a vártnál nagyobb mértékű és szélesebb bázisú lehet, ezért az EKB felkészült arra, hogy szükség esetén minden rendelkezésre álló eszközét bevesse.
Az EKB továbbra is támogatja a gazdaságot az alacsony kamatkörnyezettel, az irányadó hitelkamat nulla, a betéti ráta pedig mínusz 0,4 százalékon áll. Noha a jegybank decemberben leállította 2,6 ezermilliárd eurós eszközvásárlási programját, a lejáró értékpapírokat még a kamatemelések megkezdése után is megújítják, így a mérleget hosszú ideig szinten fogják tartani.
A jegyzőkönyvből kiderült, hogy a jegybankárok valóban foglalkoztak egy új, célzott refinanszírozási program (TLTRO) elindításának lehetőségével, ennek részleteit vélhetően a márciusi ülésig dolgozzák majd ki az érintettek. A legfontosabb cél, hogy az új stimulusnak a monetáris politikát kell majd szolgálnia, kevésbé a bankokat. Peter Praet, az EKB monetáris tanácsának tagja korábban úgy fogalmazott, hogy szükség van új programra, ám az már aligha lesz olyan bőkezű, mint a korábbi volt.
Az EKB nulla kamat mellett nyújtott négy évre szóló hitelt a bankoknak, amelyek a forrást kihelyezve 0,4 százalékos profitot is tudtak termelni az ingyenpénzből. Piaci hírek szerint az EKB arra készül, hogy változó – vélhetően a saját irányadó rátájához kötött – kamatozású hitellel segít majd a bankoknak, ám a korábbi négy évnél rövidebb időszakra.
Az idő igencsak sürgeti az EKB-t, mert bár a korábbi programok első lejáratai csak 2020 júniusára esnek, de mivel a hitelek futamideje hamarosan rövidebb lesz egy évnél, ezek az összegek már nem szolgálhatnak biztosítékként a banki likviditáskezelésben, finanszírozási problémát okozva elsősorban az olasz bankrendszernek.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.