A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 330 versenyképességi ajánlásának több mint 20 százaléka foglalkozik a banki, biztosítói és tőkepiaci területeken szükséges fejlesztésekkel. A javaslattevők a fenntartható gazdasági növekedés fontos elemének tekintik a hitelezés felfuttatását, amiben stabilitási szempontból kiemelten fontos az újonnan kihelyezett hitelek szerkezete.
A lakossági (és a mikro- és kisvállalati) oldalon az MNB súlyos kockázatnak tartja a változó kamatozású hitelek magas arányát, bár a területen jelentős lépések történtek: az új lakáshitel-kibocsátásban a fixált hitelek aránya 95 százalékos szintre ért 2018 novemberére.
Emellett kockázatként definiálják azt is, hogy – a válságot megelőző időszakhoz hasonlóan – az újonnan felvett hitelek koncentráltan jelennek meg, s így bizonyos körben az eladósodás túlzott a jövedelem arányában – még akkor is, ha ezt a kockázatot ma mérséklik az MNB által bevezetett adósságfékszabályok. (Más kérdés, hogy a közelmúltban bejelentett új családtámogatási lépések közül az „asszonyhitel” a hírek szerint megkerülheti ezeket a kritériumokat.)
A jegybank szerint az ügyfelek az új lehetőségekkel adminisztratív okok miatt nem tudnak élni, ezért javasolják az előtörlesztéshez kapcsolódó díjak mérséklését. A jó minősítésű ügyfelek lehetőségeit bővítheti a pozitív hiteltörténeti adatok kötelező átadása. A hiteligénylés egyszerűsítése és olcsóbbá tétele érdekében a bankok számára az MNB lekérdezhetővé tenné a NAV-nál elérhető keresetkimutatásokat.
Felvetik a lakáshitelekhez kapcsolódó közjegyzői díjak csökkentését, sőt a közjegyzői hitelesítés teljes kiváltását egy központi digitális platformmal. Létrehoznának egy központi értékbecslő adatbázist is, ami szintén költségcsökkentő lenne.
Tovább egyszerűsítené és gyorsítaná a bankszámlaváltást az MNB, ehhez erősítené a bankszámlacsomagok összehasonlíthatóságát. Ezt az európai fizetésiszámla-rendelet (PAD) egységes terminológiájára és díjjegyzékstruktúrájára alapozva a szolgáltatások standardizálásával, egységes bankszámlakivonatok alkalmazásával oldanák meg. A standardizálásnál kerül elő először, hogy a bankszámlacsomagoknak a tranzakció-alapú megoldásról a csomagárazás felé kellene elmozdulniuk, ami segítené az összehasonlíthatóságot, másrészt lökést adhatna a júliusban induló azonnali fizetési rendszernek. Ez utóbbi sikerét a jegybank azért félti, mert az utalások a tranzakció-alapú árazásuk miatt versenyhátrányban vannak a készpénzzel és a bankkártyás vásárlással szemben, ahol az ügyfél nem tapasztal külön költséget.
A teljes cikket a Világgazdaág pénteki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.