Donald Trump amerikai elnök múlt heti Twitter-bejegyzése – amelyben az olajárak emelkedése ellen szólt – okozott némi megingást az olajárakban, de ettől még továbbra is igaz az, hogy Szaúd-Arábia és Oroszország a hordónkénti 60 és 70 dollár közötti árral lenne boldog az év során, és ennek érdekében sok mindent meg fog tenni.
A hatékonyságukat jól mutatja, hogy a múlt év novembere óta sikerül a korábbihoz képest napi 2 millió hordóval kevesebbet termelniük, és az árak meg is indultak fölfelé.
A termelés csökkentésének hatását támogatják a kínálati oldal problémái, az iráni szankcióktól kezdve a venezuelai káoszon keresztül az amerikai palaolaj kitermelésének lassulásáig.
Érdemes ugyanakkor szem előtt tartani, hogy az olajkitermelési és készletadatok nem mindegyike naprakész – sok közülük negyedéves vagy havi jelentésekből származik, és egy eseményekkel teli, volatilis időszakban ez már érdemi késést is eredményezhet. Az egyetlen jelentős piac, ahonnan heti adatok érkeznek, az Egyesült Államok.
Az OPEC és Oroszország ambícióinak tehát megvan a realitásuk, de az olajárat aktuálisan támogató tényezők jellemzően rövid távon hatnak.
A fő kérdés továbbra is a kereslet alakulása, amely elsősorban a globális gazdasági növekedéstől függ.
Az OPEC-nek és Oroszországnak – bármennyire nagy hatással tud is lenni a kínálati oldalra még az utóbbi négy évben a napi 9 millió hordóról 13 millióra megugró amerikai olajtermelés ellenére is – a keresletre már nincs befolyása. Az olyan meghatározó szervezet, mint a Nemzetközi Energiaügynökség, az Egyesült Államok Energiainformációs Hivatala és az OPEC előrejelzései szerint a nyersolaj iránti kereslet 2019-ben nem különbözik majd drasztikusan a 2018. évitől.
Az amerikai–kínai kereskedelmi tárgyalások lehetséges pozitív kimenetelét nagyjából már beárazta a piac, így a legjobb verziónak is korlátozott a keresletnövelő potenciálja. Egy lassuló globális gazdasági növekedés és erősödő dollár mellett igen kevés az esélye a kereslet bővülésének és a nyersolajárak emelkedésének.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.