BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon

Az elmúlt hónapban a tőkeáramlások eredője plusz 2 milliárd forintot mutatott, így a vagyongyarapodás főként a pozitív hozamoknak köszönhető.

Áprilisban 0,6 százalékkal, 40 milliárd forinttal emelkedett a befektetési alapokban kezelt vagyon, a hónap végén a BAMOSZ-tagok együttesen 6378 milliárd forintot kezeltek Ami a tőzsdéket illeti, mind a fejlett mind a fejlődő piacokon folytatódott az emelkedés, a BÉT pedig tökéletesen illeszkedett a trendbe. A devizapiacon mind dollárral, mind az euróval szemben tovább gyengült a forint.

– közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) csütörtökön.

Fotó: Shutterstock

Az elmúlt hónapban a tőkeáramlások eredője plusz 2 milliárd forintot mutatott, így a vagyongyarapodás főként a pozitív hozamoknak köszönhető. Az elmúlt hónapok trendje nem változott: továbbra is az ingatlanalapokba érkezik a legtöbb befektetés, míg az abszolút hozamú alapokból távozik a tőke.

Az ingatlanalapokba áprilisban 19 milliárd forint friss tőke érkezett, a hozamokkal együtt 1,4 százalékkal, 1649 milliárd forintra nőtt a kategória vagyona.

Az abszolút hozamú alapokból 17 milliárdnyi tőke távozott, amit a pozitív hozamok némileg kompenzáltak, így a vagyon nagysága 0,9 százalékkal mérséklődött 909 milliárd forintra.

A kötvényalapokból 5 milliárd forint tőkét vontak ki a befektetők, a vagyon 0,4 százalékkal csökkent, 1378 milliárd forint volt április végén. A kategórián belül a rövid futamidejű kötvényalapokból 14 milliárdnyi tőke távozott, míg a hosszú futamidejű kötvényalapoknál 10 milliárd forintot meghaladó tőkebeáramlás volt tapasztalható.

A vegyes alapok vagyona jórészt átsorolások következtében nőtt 12,4 százalékkal, miután egy, eddig az egyéb be nem sorolt alapok között szereplő, 115,5 milliárdos értékű alap került át a kategóriába. Ezzel a vegyes alapokban kezelt vagyon újra meghaladja az ezer milliárd forintot, ami utoljára 2018 novemberében fordult elő, április végén 1093 milliárd forint volt a kategória vagyona.

A részvényalapokba csupán 0,5 milliárdnyi tőke érkezett, de a hozamok kedvezően alakultak, így a vagyon 3 százalékkal 422 milliárd forintra gyarapodott.

A pénzpiaci alapoknál folytatódott a tőkekivonás, amely 1,8 milliárdot tett ki áprilisban, a vagyon 2,1 százalékkal 81 milliárd forintra csökkent. Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok vagyona 2,1 százalékkal 455 milliárd forintra nőtt.

A tőkevédett alapok esetében a tőkebeáramlás 0,4 milliárd forintot tett ki. Ebben a hónapban a hozamok sem tudták igazán segíteni a növekedést, így a vagyonnövekedés mindössze 0,4% lett.

A származtatott alapok esetében ebben a hónapban az értékesítések 2,3 milliárd forinttal haladták meg a visszaváltásokat. A hozamok ehhez nem tudtak hozzátenni, így a vagyonváltozás összeségében mindössze plusz 0,6% lett.

Az árupiaci alapoknál 0,2 milliárdos tőkebeáramlást láthattunk a hónapban, a hozamok azonban kedvezőtlenül alakultak, így a vagyon 2,5%-kal csökkent.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.