A londoni FTSE-100 mutató 0,50 százalékos, a frankfurti DAX-index 1,52 százalékos, a párizsi CAC-40 index pedig 1,22 százalékos mínuszban zárt. Milánóban 1,35 százalékkal, Madridban pedig 0,78 százalékkal esett az irányadó tőzsdemutató. A páneurópai indexek közül
Múlt héten pénteken megállapodás nélkül ért véget az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalások tizenegyedik fordulója Washingtonban, és életbe léptek a 25 százalékra megemelt pótvámok évi 200 milliárd dollár értékű kínai importtermékre. Válaszul Kína június elsejétől ugyancsak megemeli több ezer amerikai importcikk pótvámját.
Európában a nap vesztesei a kereskedelmi hírekre különösen érzékenyen reagáló ágazatok voltak, így az autóipari cégek és a bányavállalatok. Az autógyártók és beszállítóik árfolyamának alakulását tükröző alindex 2,7 százalékkal csökkent.
A bankszektor almutatója 1,6 százalékkal csökkent. A legnagyobb német kereskedelmi bank, a Deutsche Bank árfolyama 2 százalékkal, az UBS svájci banké pedig 2,1 százalékkal csökkent, mert megfeneklettek tárgyalásaik a vagyonkezelési üzletáguk egyesítéséről amiatt, hogy nem tudtak megegyezni abban, melyikük tartja ellenőrzés alatt az új, egyesített vállalatot.
A Thyssenkrupp német iparvállalat árfolyama pedig több mint 8 százalékkal esett arra a hírre, hogy európai acélgyártó egysége mégsem olvad össze a Tata indiai acélvállalattal.
New Yorkban az európai tőzsdezárás idején a Dow Jones ipari átlag 2,32 százalékos, az S&P 500-as index 2,35 százalékos, a Nasdaq-piac összetett mutatója pedig 3,19 százalékos mínuszban állt.
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára emelkedik.
A júliusi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 0,27 százalékos pluszban, 70,81 dolláron, a júniusi szállítású WTI pedig 0,02 százalékos nyereségben, 61,67 dolláron forgott délután háromnegyed hatkor.
A New York-i árupiacon az arany unciánkénti ára júniusi szállításra 0,86 százalékkal 1298,50 dollárra nőtt.
Egy euróért 1,1235 dollárt adtak a nemzetközi bankközi piacon, 0,01 százalékkal erősödött a közös európai fizetőeszköz.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 530,36 pontos, 1,29 százalékos csökkenéssel, 40 537,85 ponton zárt hétfőn. A részvénypiac forgalma 10,4 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével csökkentek az előző napi záráshoz képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.