Az Egyesült Államokban dagadó e-cigaretta-botrány miatt összeomlottak a fúziós tárgyalások az Altria és a Philip Morris International (PMI) között. A 187 milliárd dolláros összeolvadásról szóló egyeztetéseket augusztus végén kezdték meg, akkor úgy tűnt, hogy az ódzkodó részvényesek meggyőzhetők a 2008-ban a Philip Morris kettéválásával létrehozott két utódcég újraegyesítésének előnyeiről. A helyzet azóta gyökeresen megváltozott,
az Altria 35 százalékos érdekeltségébe tartozó Juul Labs e-cigarettái ugyanis kilenc fogyasztó rejtélyes haláláért és több száz másik súlyos megbetegedéséért tehetők felelőssé.
A hatóságok vizsgálatot indítottak, amely akár a népszerűségét a tinédzserek körében dinamikusan növelő termék teljes betiltásával végződhet. Ezzel az Altria 12,8 milliárd dolláros befektetése is veszélybe kerül, ennyit fizettek tavaly a Juul-részesedésért. Első körben a rászoktatás eszközeként alkalmazott ízesített termékek forgalmazását tiltanák be – ennek a tervére 35-ről 25 milliárd dollárra zuhant a Juul becsült piaci értéke a Morgan Stanley szerint.
A PMI a saját termékét, az iQOS-t is félti, nem véletlenül, hiszen nem volt egyszerű megszerezniük az amerikai forgalmazáshoz szükséges engedélyeket. A Juul esetleges betiltása pedig hatalmas piaci előnyhöz juttatná a PMI-t, igaz, a két cég most e-cigarettáik közös értékesítésében látja az együttműködésük jövőjét.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Immár tizenkét halálos áldozata van az elektromos cigaretta szívásának az Egyesült Államokban – jelentette be az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) csütörtökön.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.