Évente mintegy 151 milliárd forintot kereshetnének a háztartások, ha állampapírba fektetnék a pénzüket – erről a Századvég makrogazdasági csoportjának vezetője beszélt a Világgazdaságnak. Regős Gábor ennek kapcsán az egyéves magyar állampapír 3 százalékos kamatával és a tavalyi 5162 milliárd forintos készpénzállománnyal kalkulált. (Igaz, szeptemberben már 6354 milliárd forint volt az összes forgalomban lévő készpénz.)
A szakértő megjegyezte: a téma kapcsán úgy érdemes gondolkodni, hogy mi lenne, ha kockázatmentes hozamot realizálna ezen a lakosság, amivel persze az államnak ugyanennyi többletkiadása lenne. Regős Gábor arra is felhívta a figyelmet, hogy az alacsony kamatkörnyezet nem ösztönzi a lakosságot a készpénzállomány csökkentésére, ráadásul a digitális értékesítési csatornák sem széleskörűen elterjedtek Magyarországon.
Nehezen meghatározható, hogy mennyibe kerül a készpénz tartása a társadalomnak. „A jegybank egy korábbi számítása évente százmilliárd forint körüli összegről beszélt, míg a Pénzügyminisztérium 400-500 milliárd forintos költséget becsül” – mondta lapunk kérdésére Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a Világgazdasággal azt közölte, hogy tavaly 11 milliárd forint volt a pénzgyártási költség – 6,4 milliárd forint a bankjegyekre, 4,5 milliárd forint az érmékre ment el –, azonban ez a bankjegycsere miatt a szokásosnál magasabb összeg, a készpénzhasználat társadalmi költsége ennél lényegesen magasabb.
A Századvég elemzője úgy vélekedett, hogy a készpénzállomány tovább emelkedhet, amit a háztartások rendelkezésre álló jövedelmének bővülése magyaráz. Nem kizárt, hogy a jelenlegi szint egyensúlyi, ez még akkor is lehetséges, ha egyéb szempontok miatt kívánatos lenne az állomány leépítése.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatják
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.