Az október gyakran áresést hoz a világ tőkepiacain, ám az idén, elsősorban a globális monetáris lazítások miatt, ez az időszak is intenzív emelkedést hozott. Az Egyesült Államokban csúcsra jártak a tőzsdék, de
a Budapesti Értéktőzsde részvényszekciója is szépen teljesített, a BUX végül 40 601 pontról, 42 160 pontig erősödött.
A blue chipek közül ezúttal a Richter és az OTP vezette az áremelkedést. A 219 milliárd forintos összesített októberi részvényforgalom és a 9,96 milliárd forintos átlagos napi forgalom valamelyest meghaladta az előző hónap kereskedési aktivitását. A brókercégek kereskedési rangsorában az Erste ezúttal megelőzte legfőbb versenytársait, vagyis a Wood&Company-t, illetve a Concorde Értékpapírt.
Az október „fekete” hónap a globális tőzsdevilágban, és mintha a piacok kezdetben bizonyítani is szerették volna a megfigyelés helyességét, október elején egy erőteljesebb nemzetközi és hazai korrekció indult. Ám a hónap második felében teljesen megfordult a hangulat, a FED újabb kamatvágása és több vezető amerikai részvény (Apple, Facebook, GE) remek negyedéves gyorsjelentése után az amerikai S&P 500 új rekordszintig jutott.
Mindez erős hatással volt a többi tőkepiacra is, és bár a hónap utolsó kereskedési napján kicsit lefelé korrigált a BUX, de összességében a hazai piac is hasított, októberben végül a Budapesti Értéktőzsde indexe 40 601pontról, 42 160 pontig változott.
Összességében bár a rövidtávú hatások, mint a kereskedelmi háború, az európai lassulás, a nemzetközi konfliktusok negatív nyomást jelentettek a piacokra, de a globális élénkítések, az általános kamatvágási trend és a sok jó vállalati hír erősebb hatásnak bizonyult.
A Budapesti Értéktőzsde részvényszekciójában is megindult a harmadik negyedéves gyorsjelentési szezon. A Mol riportját vegyesen fogadta a piac, az olajipari részvény 37,4 milliárd forintos forgalom mellett 0,8 százalékot emelkedett és végül 2 912 forinton fejezte be az októbert. Sokkal jobb hónapot zárt az OTP, amely 119,7 milliárd forintos forgalom mellett 6,1 százalékkal, 13 570 forintig drágult. A papír új történelmi rekorddal 14 ezer forint fölé is ment a hónapban.
A Richter 40,9 milliárd forintos forgalom mellett 5 460 forintig menetelt, ez 9,9 százalékos emelkedésnek felelt meg.
A kisebb forgalmú papírok közül a CIG Pannónia volt a legnehezebb helyzetben, a hónap egészében 38,6 százalékot veszített értékéből. Az árampiacon fontos bejelentéseket tett több, a tőzsdén is jegyzett cég, közülük az ELMŰ és az ÉMÁSZ drágult, az Opus Global ebben a hónapban veszített értékéből.
Az összesített októberi részvényforgalom 219 milliárd forintot tett ki, vagyis megfejelte a szeptemberi 176,3 milliárd forintos forgalmat, de elmaradt a bázis 234,6 milliárd forintos kereskedési értékétől.
A 9,96 milliárd forintos napi átlagos kereskedési érték szintén magasabb volt, mint a megelőző hónap 8,4 milliárd forintos egy napra jutó forgalma, ugyanakkor nem érte el a bázis 11,2 milliárd forintos értékét.
A brókercégek versenyfutása ezúttal is szoros eredményt hozott, ezúttal az Erste nyert, 109,7 milliárd forintos duplikált forgalommal. A második helyen végül a Wood & Company végzett 106,2 milliárd forintos forgalommal, a bronzérem pedig a Concorde-nak jutott, 100,7 milliárd forintos értékkel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.