Októberben is folytatódott a pénzkivonás a befektetési alapokból, és a hozamkörnyezet sem kedvezett a befektetőknek, a hazai alapokban kezelt eszközállomány 0,6 százalékkal, 6191 milliárd forintra csökkent.
A megtakarítók 29 milliárd forintnyi tőkét váltottak vissza, és 11 milliárd forintot tett ki az összesített hozamveszteség. A tőkekiáramlás immár fél éve töretlen, május végétől mintegy 327 milliárd forint távozott az eszközosztályból, nem függetlenül a júniustól elérhető Magyar Állampapír Plusz (MÁP Plusz) elszívó hatásától.
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) nyilvántartása szerint
az új lakossági szuperállampapírból október végéig 2500 milliárd forintot jegyeztek le, a jegybank július végi becslése szerint a MÁP Plusz vásárlásának legalább 13 százaléka származik a befektetési jegyek visszaváltásából.
Amennyiben ez a trend folytatódott – a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) és az ÁKK legfrissebb adatainak összefésülése erre enged következtetni –, akkor a befektetési alapok tőkevesztése mögött szinte teljes egészében a MÁP Plusz állhat.
A megtakarítók szeme előtt vélhetően az ötéves távon évi csaknem 5 százalékos „kockázatmentes” hozam lebeghet, pedig az MNB az inflációs jelentésében a jövő évre vonatkozóan 3,4, 2021-re pedig 3,3 százalékos inflációval számol, így a MÁP Plusz mindössze 1,55-1,65 százalékos reálhozamot kínálhat a befektetőknek a következő években.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.