BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

London, Frankfurt, Párizs pluszban, New York csúcson

Emelkedéssel zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék pénteken, miközben ismét történelmi csúcsokat állítottak fel a New York-i tőzsdeindexek. A BUX is pluszban zárt.

  • A londoni FTSE-100 mutató 0,83 százalékos,
  • a frankfurti DAX-index 0,72 százalékos,
  • a párizsi CAC-40 index 1,02 százalékos
  • pluszban zárt. Milánóban 0,84 százalékkal, Madridban pedig 1,14 százalékkal emelkedett az irányadó mutató. A páneurópai indexek közül a Stoxx Europe 600 0,91 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 0,95 százalékkal, az euróövezeti EuroStoxx50 0,90 százalékkal kúszott feljebb.

    Pluszban fejezte be a hetet a BUX

    A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 72,42 pontos, 0,16 százalékos emelkedéssel, 44 422,81 ponton zárt pénteken. Az elemző szerint a Richter és a Mol ellensúlyozta az OTP gyengülését.

    Az európai tőzsdezárás idején New Yorkban

  • a Dow Jones ipari átlag 0,12 százalékos,
  • az S&P 500-as index 0,18 százalékos,
  • a Nasdaq-piac összetett mutatója pedig 0,03 százalékos
  • pluszban állt. A mutatókat a bankok és a technológiai vállalatok árfolyamának emelkedése hajtotta.

    A Google anyavállalata, az Alphabet piaci tőkeértéke már csütörtökön átlépte az ezermilliárd dollárt,

    a tőzsdén jegyzett amerikai vállalatok közül negyedikként, felsorakozva az Amazon, az Apple és a Microsoft mellé.

    A befektetők kockázatvállalási hangulatát jelentősen növelték a vártnál jobb negyedik negyedéves vállalati beszámolók és a kedvező gazdasági makroadatok, amelyek az amerikai és a kínai gazdaság rugalmasságáról tanúskodtak. A kínai statisztikai hivatal pénteken közzétett adatai szerint a gazdaság 6,1 százalékkal nőtt tavaly, 1990 óta a legkisebb mértékben, de így is megfelelt az elemzői várakozásoknak és a kormány 6,0-6,5 százalékos céljának is.

    A szerdán aláírt amerikai-kínai kereskedelmi részmegállapodás hozzájárulhat ahhoz, hogy a vállalatok és a fogyasztók megnyugodjanak és elhigyjék, hogy nem romlik tovább a világ két legnagyobb gazdasága közötti viszony. Az amerikai kormányzat nem emelt vámokat decemberben, Peking pedig megígérte, hogy több árut vásárol az Egyesült Államokban. A fogyasztók hangulatának javulása pedig erősítheti a gazdasági növekedést rövid távon.

    Olaj, arany, deviza

    A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára enyhén emelkedett péntek délután.

    A márciusi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 0,11 százalékos pluszban, 64,69 dolláron, a februári szállítású WTI pedig 0,02 százalékos nyereségben, 58,53 dolláron forgott háromnegyed hatkor.

    A New York-i árupiacon az arany unciánkénti ára februári szállításra 0,47 százalékkal, 1557,75 dollárra nőtt.

    Egy euróért 1,1094 dollárt adtak a nemzetközi bankközi piacon, 0,37 százalékkal gyengült a közös európai fizetőeszköz.

    Címoldalról ajánljuk

    Tovább a címoldalra

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.