Jelentős gyengüléssel zártak hétfőn a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói a koronavírus rohamos terjedésének gazdasági hatásaival kapcsolatos aggodalmak és az olajárak zuhanása miatti befektetői pánik következtében.
7-8 százalékos mínuszokban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdeindexek hétfőn:
De óriásit esett a madridi tőzsde is, amely 7,52 százalék indexveszteséggel fejezte be a hétfői kereskedést, míg a koronavírus-járványban leginkább érintett Olaszországban pedig 9,98 százalék indexveszteséggel zárt a milánói tőzsde.
A hétfői kereskedési napot az ázsiai tőzsdék is nagy indexcsökkenéssel fejezték be, Tokió öt százalékot meghaladó, a sanghaji tőzsde három százalékos, a hongkongi piac négy százalék feletti, a tajvani három százalékos, a szöuli pedig négy százaléknál nagyobb veszteséggel zárt.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 3109,46 pontos, 7,55 százalékos csökkenéssel, 38 075,83 ponton zárt. A részvénypiac forgalma magas, 30,5 milliárd forint volt, valamennyi vezető részvény jelentősen gyengült a pénteki záráshoz képest:
Kocsis Márió, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője szerint
a koronavírus, és ezen keresztül a gazdaság általános lassulása miatti félelmek, valamint a hétvégi OPEC-találkozó is lefelé nyomta az árfolyamokat.
Miután az olajkitermelő országok nem tudtak megállapodni, az olaj ára már a hajnali órákban is erőteljesen esett.
Az olajár is részben a koronavírus-járvány gazdasági aktivitást fékező következményei miatt várható keresletcsökkenés hatására esett. Az árcsökkenés mértékét azonban felerősítette, hogy az OPEC+ múlt heti tanácskozásán nemhogy a termeléskorlátozás fokozásáról, de még a meglévő megállapodás hatályának a meghosszabbításáról sem sikerült megállapodni. Sőt, Szaúd-Arábia és Oroszország még árháborúba is bocsátkozott egymással piaci részesedésük megvédése érdekében. Ennek köszönhetően az olajár harminc százalékos veszteséget is elért napközben, ami az OPEC+ tagjainak együttesen napi több mint 500 millió dolláros bevételkiesést jelent.
A Brent ára hétfőn 31,02 dollárnál is járt, ami 31 százalékos napi veszteségnek felel meg, és 2016 februárja óta a legalacsonyabb ár. A Brent ára így 20 dollárral csökkent az OPEC+ találkozója előtti szinthez képest. Januárban pedig még 70 dollár felett állt az ára.
Az európai kereskedési idő végén
A dollár gyengült, mivel a piac a Fed múlt heti rendkívüli kamatcsökkentése után újabb kamatcsökkentésre számít. Az eurót 1,31 százalékkal jegyzik erősebben, 1,1433 dolláron.
Az arany értékőrző szerepének köszönhetően az elmúlt hetet tizenegy éve a legnagyobb áremelkedéssel fejezte be, és hétéves csúcsot ért el hétfőn. Az európai piaci záráskor az arany ára már lefelé korrigált, a spot ár 0,36 százalékkal állt alacsonyabban, unciánként 1668,41 dolláron.
(Címlapkép: Illusztráció / Fotó: DANIEL SORABJI / AFP)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.