BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megnőtt a kereslet a részvényalapokra

A márciusi hétszázalékos visszaesés után áprilisban szerény mértékben emelkedett a hazai befektetési alapok összvagyona. A hozamok visszarendeződésével óriási igény mutatkozott a tőzsdei eszközök iránt.

Megrázták magukat a márciusi sokk után a hazai befektetési alapok, az előző havi bő 450 milliárd forintos vagyonvesztést követően áprilisban már szerény bővülést könyvelhettek el a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) tagjai.

A múlt hónapban is alapvetően óvatosság jellemezte a megtakarítókat, akik további 41 milliárd forinttal csökkentették kitettségüket a befektetési jegyekben.

A tőkekivonás léptéke azonban érezhetően lassult a márciusi pánikhangulathoz mérten, amikor a befektetők több mint egy évtizede nem látott mértékben, 261 milliárd forintot váltottak vissza alapjaikból. A hozamok ugyanakkor korrigáltak a tavasz eleji mélyrepülést követően, emellett a forint is erősödni tudott mind a dollárral, mind az euró­val szemben.

Fotó: Móricz-Sabján Simon / VG

A kedvező piaci folyamatokból a befektetési alapok mellett kitartók is profitálhattak: az árfolyam-emelkedés 68 milliárd forinttal javította az összesített mérleget, kompenzálva a továbbra is tetten érhető tőkekivonás hatását. A hazai befektetési alapok vagyona így az előző havi 7 százalékos visszaesés után félszázalékos bővülést mutatott, a 27 milliárd forintos gyarapodást követően a hónap végén 6052 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban.

A hónap egyértelmű nyertesei a részvényalapok, az indexek meredek márciusi zuhanása után áprilisban már sokan jó beszállási pontot találtak a börzéken, a részvényekbe fektető alapok 17,7 milliárd forintot vonzottak magukhoz, ami az elmúlt bő tíz év legmagasabb havi értékesítési adata. A visszarendeződő árfolyamokkal együtt a kockázatosabb befektetési termékekben lévő vagyon 12,4 százalékkal ugrott meg.

A likvid pénzpiaci alapok vagyona a kategória méretéhez képest jelentősen, 30 százalékkal apadt, ami mögött technikai jellegű változás, az alapkezelők befektetési politikájának átalakítása áll. Mivel tavaly év elejétől a már működő pénzpiaci alapokra is szigorúbb előírások vonatkoznak, a hivatásos befektetők a hasonlóan alacsony rizikójú, ám vonzóbb rövid futamidejű kötvényalapokba helyezték át az itt kezelt megtakarítások egy részét.

A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.