Kifejezetten jót tett az árupiacnak, különösen a fémeknek a globális járvány lecsengése: a vezető nemes- és alapfémek többsége drágult a március 18-i mélypont óta. A bő kéthavi emelkedés hátterében az egyes gazdaságok újranyitása mellett a feltápászkodó feldolgozóipar által támasztott friss kereslet áll. A drágulást segítette, hogy kezd visszatérni a kockázatkeresés, a kereskedők egyre több spekulatív pozíciót nyitnak az árupiacon. Emellett bőven szerepet játszhat a raliban, hogy március derekára olyan mély szintekre esett a legtöbb fém jegyzése, hogy az már a borús kilátásokkal együtt is vonzó beszállási lehetőséget teremtett.
A pandémia idején ismét előtérbe került az arany mint menekülőeszköz, s bár márciusban esett a jegyzése, több hónapos időtávon mégis a járvány egyik nyertese volt. Az elmúlt két hétben csillapodott valamelyest a rali, tegnap is fél százalékot gyengült az árfolyam az optimista kereskedési hangulatban.
Az elemzői vélemények azonban egyöntetűek: mivel még távolról sincs vége a járványnak, a geopolitikai kockázatok pedig a kínai–amerikai ellentétek kiújulásával ismét nőnek, fényes jövő áll az arany előtt. A legtöbb szakértő szerint az árfolyam a hét évvel ezelőtti történelmi csúcsot is célba veszi, és akár meg is haladhatja.
Az ezüst nem követte nagy testvérét a raliban, a jegyzés épp csak kiheverte a márciusi sokkot. Az árfolyam tegnap – ahogy szeptembertől egész februárig – eredménytelenül küzdött a húszdolláros szinttel. A legtöbb elemző egyelőre nem vár érdemi drágulást az ezüstnél. A piacon lévő készlet bő felét az iparban használják fel: amíg nem látunk érdemi globális feldolgozóipari felpattanást, addig alacsony volatilitással oldalazhat az ezüst a húszdolláros szint környékén.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.