Joe Biden amerikai és Emmanuel Macron francia elnök jelentheti be a küszöbön álló tűzszünetet Izrael és a Hezbollah között Libanonban, több libanoni forrás szerint is.
A diplomáciai áttörés jelei ellenére az elmúlt napokat is heves bombázások jellemezték, Izrael légicsapásokat mért Bejrút déli külvárosaira, a Hezbollah egyik fellegvárára, míg az iszlamista szervezet vasárnap az egyik legnagyobb, mintegy 250 rakétát felhasználó támadását indította el Izrael ellen. Bár a küszöbön álló megállapodást Benjámín Netanjáhú izraeli miniszterelnök hivatala nem kommentálta, egy magas rangú izraeli tisztviselő a Reutersnek elmondta, hogy a keddi kabinetülés témája a tűzszüneti megállapodás elfogadása.
Ez nem feltétlenül lesz egyszerű, hiszen az X-en az izraeli kormány szélsőjobboldali nemzetbiztonsági minisztere, Itamar Ben-Gvir arról írt, hogy még nincs késő lefújni a megállapodást. A tárcavezető szerint a harcokat az abszolút győzelemig kellene folytatni.
Danny Danon, Izrael ENSZ-nagykövete pedig arról beszélt, hogy hazája fenntartaná magának a jogot, hogy dél-libanoni célpontok ellen csapást mérjen, bármiféle egyezség alatt, amit Libanon korábban ellenzett. Matthew Miller amerikai külügyi szóvivő szerint az álláspontok közelednek egymáshoz, de még mindig vannak lépések, melyeket meg kell tenni a megállapodás érdekében. Arra is figyelmeztetett, hogy sokszor
az utolsó részletekben a legnehezebb a megállapodás, mert gyakran a legnehezebb kérdéseket hagyják a tárgyalások végére.
A tárgyalások alapjául a 2006-os tűzszünet szolgál, ami az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1701-es határozatán alapul, melynek értelmében a Hezbollah harcosai nem tartózkodhatnak a Litani folyótól délre, ami mintegy 30 kilométerre van az izraeli határtól.
A Hamász tavaly októberi 7-i terrortámadása után fellángolt harcok drámai mértékben eszkalálódtak az elmúlt két hónapban, miután Izrael szárazföldi offenzívát is indított a Hezbollah ellen.
Az elmúlt év során több mint 3750-en vesztették életüket a harcokban, és több mint egymillióan voltak kénytelenek elhagyni otthonukat Libanonban.
Izrael súlyos csapásokat mért a Hezbollah ellen, többek között a szervezet vezetőjét, Hasszán Naszrallahot is megölte, ahogy sok más vezetőjét is a csoportnak. Az iszlamista szervezet csapásaiban 45 civil vesztette életét Észak-Izraelben, ahonnan mintegy 60 ezer ember kényszerült elmenekülni, míg legalább 73 izraeli katona is életét vesztette Észak-Izraelben, Dél-Libanonban és a Golán-fennsíkon.
A libanoni parlament házelnök-helyettese, Elias Bou Saab szerint nincs akadálya a megállapodás életbelépésének, aminek része lenne az is, hogy Izrael kivonja csapatait az ország déli részéből. A sokáig a Hezbollah ellenőrizte területet a libanoni hadsereg alakulatai vehetik át, míg a megállapodás betartását egy az Egyesült Államok vezette, öt országból álló koalíció felügyelheti, amelynek Franciaország is része.
Kedden a közel-keleti amerikai nagykövet, Brett McGurk Szaúd-Arábiába látogat, hogy megvitassa: egy lehetséges libanoni tűzszünet katalizátorként is szolgálhat-e a gázai háború lezárását célzó tárgyalásoknak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.