BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az Európai Unió orosz olajtankereket és kínai cégeket szankcionálna

Az Európai Bizottság az orosz, a kínai és a hongkongi cégeken kívül szerb, iráni, indiai, thaiföldi és egyesült arab emírségekbeli vállalatokat is célba venne.

Az Európai Bizottság (EB) több mint 50 magánszemély és közel 30 vállalat szankcionálását javasolja – derül ki a Bloomberg által látott dokumentumokból. Az EB főleg orosz hadiipari vállalkozásokat és az őket ellátó kínai cégek egy részét büntetné. 

FRANCE - DONGES - REFINERY - ACCIDENT
 Az uniós testület az orosz olajszállító tartályhajókat is szankcionálná / Fotó: Hans Lucas via AFP

Az uniós testület szorgalmazza, hogy hozzanak büntetőintézkedést például egy kínai állampolgár ellen, aki egy olyan vállalatot irányít, amely megsértette az uniós kereskedelmi korlátozásokat. A bizottság szankcionálna észak-koreai védelmi tisztviselőket is, mivel részt vettek az ország azon döntésében, hogy katonákkal segítik Oroszországot.

Az Európai Bizottság az orosz, a kínai és a hongkongi cégeken kívül szerb, iráni, indiai, thaiföldi és egyesült arab emírségekbeli vállalatokat is célba venne. Sőt, a dokumentumok szerint a EB több mint 45 orosz olajszállító tartályhajónak tiltaná meg az európai kikötőkbe való belépést. 

A csomag tartalma még változhat a jövőben. A bizottság egyelőre nem reagált a hírügynökség kérdéseire.

Orosz, kínai – két jó barát?

Oroszország egyre közelebb kerül Kínához, miközben az Egyesült Államok és Európa megpróbálja elszigetelni az eurázsiai országot. Peking ugyanis nem ítélte el Moszkvát az orosz–ukrán háború kitörése után, és elutasította a szankciók bevezetését. A kínai okostelefonok, autók, ruhák, háztartási gépek és egyéb termékek átvették a kivonuló nyugati márkák helyét, miközben Moszkva olajjal, gázzal, szénnel és más nyersanyagokkal látja el Kínát. 

A Kínával folytatott kereskedelme miatt az orosz gazdaság képes ellenállni a nyugati intézkedéseknek. A kínai–orosz kétoldalú forgalom az előző évben elérte a 240 milliárd dollárt, ami jóval meghaladta a két ország 200 milliárdos célját. A két ország vezetése többször is hangsúlyozta, hogy igyekeznek elmélyíteni az átfogó stratégiai együttműködést, a kapcsolatok bővítése pedig mindkét fél érdekét szolgálja. 

Az amerikai szankciók miatt zászlót vált az orosz olajflotta

Az elmúlt hetekben több tucat, Oroszország által használt olajszállító tartályhajó cserélte le Libéria és a Marshall-szigetek zászlóját, mivel az Egyesült Államok szigorította a szankciók érvényesítését az ott regisztrált hajókkal szemben. Washington azért intézkedhet könnyen e két országgal szemben, mert a zászlókezelő társaságuk székhelye nem otthon, hanem Virginiában van, mindössze néhány kilométerre Washingtontól.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.