BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Törökország nyithat kiskaput a Gazprombank elleni szankciókon

Az orosz bank elleni amerikai szankciók a magyar energiabiztonságot is veszélybe sodorhatják. Azonban úgy tűnik, Törökország felmentést kaphat a Gazprombank elleni szankciók alól.

Arról tárgyal az Egyesült Államokkal Törökország, hogy az ország felmentést kaphasson a Gazprombankkal szemben bevezetett szankciók alól, így továbbra is képes legyen az orosz gázipari óriáshoz, a Gazpromhoz köthető pénzintézetnek fizetni a gázszállításokért.

Russian economic forum kicks off in St. Petersburg, gazprombank
A Gazprombank a múlt héten került Washington célkeresztjébe / Fotó: Anadolu via AFP

A szakciók a magyar energiabiztonságot is veszélyeztetik

Alparszlan Bajraktar török energiaügyi miniszter hétfőn arról beszélt, hogy a kivétel biztosítása nélkül egyszerűen képtelenek lehetnek fizetni az orosz gázért. A tárcavezető precedensként hazája felmentését említette a korábbi, Iránnal szemben bevezetett szankciók terén – írja a Bloomberg

Oroszország adta egyébként a török gázimport 42 százalékát tavaly, 

de a Gazprombank elleni amerikai lépés az orosz gáz több európai vásárlóját is veszélybe sodorhatja. 

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is úgy kommentálta Washington intézkedését, hogy az veszélybe sodorhatja hazánk energiabiztonságát. Miután Isztambulban a régió energiaügyi minisztereivel, köztük Bajraktarral tárgyalt, Szijjártó Péter azt is elmondta, hogy meg fogják találni a módját az orosz gázszállítások fenntartásának.

Törökország ad fegyvert Ukrajnának, de kereskedik az oroszokkal is

Noha Törökország harci drónokat és tüzérségi lőszereket is szállít Ukrajna számára, Oroszország ellen nem vezetett be szankciókat az invázió miatt. Recep Tajjip Erdogan ehelyett inkább a békekötést, illetve a Törökország és az ENSZ közvetítésével létrehozott gabonaalku felélesztését szorgalmazza.

Mindemellett Ankara és Moszkva azon is dolgozik, hogy Törökországból gázipari központot hozzon létre, melynek keretében újabb, a Fekete-tenger mélyén futó gázvezetékeket is lefektetnének. Törökország nemcsak a földgáz, de a kőolaj tekintetében is rá van szorulva az orosz ellátásra, amely importja felét adja, és a Roszatom egy atomerőművet is épít az országban, de folynak a tárgyalások egy második felhúzásáról is.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.