Az év első felében megindultak felfelé a lakossági lekötött betétek kamatai, ugyanakkor a folyószámlabetéteknél maradtak a nullához konvergáló ráták – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból. Az MNB statisztikái szerint a háztartások lekötött forintbetéteinek szerződésekben szereplő éves kamatlába májusban elérte a 0,58 százalékot, ami 33 bázisponttal haladja meg a 2019. májusi 0,25 százalékot,
de a múlt év végi értéknél is 29 bázisponttal magasabb.
Az egyes futamidőknél és konstrukcióknál igen jelentősek az eltérések az éves változás mértékét tekintve.
A látra szóló és a folyószámlabetétek átlagkamata például alig módosult az egy évvel korábbi mértékhez képest, és változatlanul a nulla közelében – az ötödik hónapban éppen 0,02 százalékon – állt.
Az éven belüli futamidőre lekötött forintbetéteknél viszont látványos a változás:
itt 0,19-ról 0,57 százalékra nőtt a szerződésekben szereplő átlagos ráta,
de hasonló mértékben, 1,12 százalékra nőtt az egy és két év közötti lejáratú betétek kamata is.
A két éven túli lejáratú forintbetéteknél viszont tovább csökkent az éves alapon vizsgált átlagos kamatszint, és az MNB adatai szerint a 2019. májusi 0,65 után idén az ötödik hónapban már csak 0,6 százalékot ért el.
A devizabetéteknél ellenben alig látni mozgást, már ami az átlagos kamatlábakat illeti. Az MNB adatai szerint az euró-folyószámlabetéteknél nem változott az átlagkamat 2019 májusához képest, és maradt évi 0,01 százalékon, de elenyésző, 1 bázispontos növekedést mértek az éven belüli futamidőre lekötött euróbetéteknél is.
További részletek a Világgazdaság csütörtöki számában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.