A Budapesti Értéktőzsde tőzsdei bevezetése egyelőre csak terv, a régiós börzék többsége azonban már most is nyilvános részvénytársasági formában működik, időközi beszámolójuk pedig jó betekintést ad a környező országok tőkepiacainak működésébe.
A pandémia gazdasági hatásainak eddigi egyik legnagyobb kárvallottja a pénzügyi szektor volt, a tőzsdéket működtető vállalkozások azonban még profitálni is tudtak a pánik miatt megnövekvő piaci volatilitásból.
A Bukaresti Értéktőzsde árbevételét 10 százalékkal 19,6 millió lejre növelte a román börzén az első fél évben megugró kereskedési forgalom, a működési eredmény pedig még ennél is dinamikusabban, majdnem 40 százalékkal emelkedett – derül ki a társaság tegnapi beszámolójából. A pénzügyi eredmény ugyan 23 százalékkal zsugorodott a lej leértékelődése miatt, a megerősödő árbevétel azonban bőven ellensúlyozni tudta a negatív árfolyamhatást, és 2020 első hat hónapját 11 százalékkal magasabb, 4,24 millió lejes profittal zárta a tőzsdeoperátor.
Hasznot húzott a parkett megnövekedett forgalmából a lapjait már július végén felfedő Zágrábi Értéktőzsde (ZB) is. A horvát tőzsde részvényforgalma csaknem duplájára nőtt a fél év alatt, a teljes terméklista kereskedési volumene pedig 72 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit. A jelentősen élénkülő tőkepiaci aktivitás révén a ZB bevétele 22 százalékkal 13,8 millió kunára ugrott. A tőzsdei jutalékokból és tagdíjakból származó bevételek 64 százalékkal emelkedtek, a forgalombantartási díjakból bő ötödével, az adatértékesítésből pedig 9 százalékkal magasabb forgalma származott a börzének.
A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.