A korábbi válságoktól eltérően idén egyes ágazatok árbevétele nagyon gyorsan, szinte azonnal csökkent, vagy teljesen meg is szűnt, és bizonytalanságba lökött teljes szektorokat, tehát
nem arról volt szó, hogy a fogyasztók nem voltak hajlandó bizonyos szektorokban pénzt költeni, hanem nem volt rá lehetőségük sem.
Ezért az államnak olyan eszközöket és megoldásokat kellett gyorsan bevezetnie, amelyek biztosították a cégeknek a likviditási sokk túlélését – mondta Kisgergely Kornél, az MFB pénzügyi divíziójának igazgatója a Világgazdaság Válság után – a hazai vállalatok kihívásai és lehetőségei című konferenciáján.
A kormány néhány hét alatt kidolgozott egy nagy mértékű és fókuszált intézkedéscsomagot, amelynek fontos pillére a Magyar fejlesztési Bank, és az általa összeállított válságkezelési termékek. A bankcsoport hitel-, tőke- és garanciatermékekkel is tudja segíteni a vállalkozásokat, valamint lehetősége van arra is, hogy a cégeket nagyon korai szakaszában, és nagyvállalati státuszában is segíthesse. Kisgergely Kornél elmondása szerint
az MFB igyekszik úgy segíteni a vállalkozásokat, hogy a költségvetést minél kevésbé terhelje, és olyan forrásokat mozgósítani, amelyek a költségvetéstől függetlenek, például uniós források.
Kiemelte, az eddigi eredményeik bizakodásra adnak okot, tavaly 1,5 százalékkal járult hozzá az MFB termékeink keresztül a gazdaság növekedéséhez. Hozzátette, a járványhelyzet miatti gazdasági helyzetben felértékelődött a garanciatermékek iránti igény, és a cégcsoporthoz tartozó Garantiqa szerepe is.
A főigazgató kiemelte, a gazdaságvédelmi csomag célja, hogy a vállalkozásokat stabilizálja, a likviditási nehézségeket kezelje.
A piaci felmérések alapján a cégek jelentős része csak néhány hónapnyi tartalékkal rendelkeznek, tehát gyorsan kimerülnek a készletei, és külső segítségre van szükségük az életben maradáshoz.
Ebben változás lehet a következő időszakban, tanulva a jelenlegi helyzetből vélhetően a cégek nagyobb tartalékokat képeznek majd, hogy felkészüljenek a mostanihoz hasonló helyzetekre. Az MFB a beruházások támogatását is szorgalmazza, és nem csak azokban a szektorokban, amelyeket a válság a legjobban sújtotta, továbbá a válság utáni építkezésre is készülni kell.
Az MFB termékein – hitel, tőke és garancia – keresztül összesen 1500 milliárd forintos kerettel gazdálkodhat. A főigazgató elmondása szerint
jelentős igényt tapasztalnak a krízishitelek iránt, amely a mikro- és kisvállalkozásokat támogatja, de szintén népszerű a kkv technológiai hitelprogram is.
Utóbbi egy uniós forrású termék, amelyeket forgóeszközre és likviditás finanszírozására is fel lehet használni 0 százalékos kamat mellett. Tehát ez az 230 milliárd forintos keret semmilyen mértékben sem terheli a költségvetést. Az MFB versenyképességi hitel kerete 150 milliárd forint és saját forrású hiteltermék. Ennek a nagyvállalati szegmens támogatása a célja.
A Garantiqa krízis garanciaprogram keretösszegét 500 milliárd forinttal emelték meg, és egészen 5 milliárd forintos garanciaigényt is ki tud szolgálni.
E felett az MFB vis major garanciaprogram nyújthat segítséget, amely 5 és 10 milliárd forint közötti garanciaigényeket fogad, amely a piacon már nem felvállalható kockázat.
Elérhetők krízis tőkeprogramok is, amelyeket a bankcsoporthoz tartozó Hiventures kezel. Nagyon népszerű a startup mentőprogram, amelynek 30 milliárd forint a kerete, ahogy a kkv mentőprogram is 41 milliárdos kerettel. Elindítottak egy olyan krízis tőkeprogramot is, amelyek a nagyvállalatok számára nyújtanak segítséget, és kiemelt célja a belföldi és külföldi felvásárlási lehetőségek kiaknázásának elősegítése, illetve a válság által felszínre hozott fejlesztési igényeket is támogatja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.