Különösen érdekesnek ígérkezik a hét második fele az euró-forint piacán – kommentálta a Világgazdaságnak Pálffy Gergely, a Raiffeisen Bank elemzője a Magyar Nemzeti Bank (MNB) keddi döntését a kamatokról. Nem változtatott az irányadó kamatszinten az MNB,
az alapkamat továbbra is 0,6 százalék, az egynapos betéti kamat mínusz 0,05 százalék.
A jegybanki közlemény sem tartalmazott meglepetést, a legfontosabb üzenet az volt, hogy ameddig az inflációs kockázatok indokolják, addig a jegybank az alapkamat és az egyhetes betéti eszköz kamata között különbséget tart fenn.
A döntés alapvetően megfelelt a várakozásoknak, utána a forint előbb még csak kismértékben, délután viszont meredeken erősödött, és a 364,5-es szint alá került.
A figyelem a csütörtöki egyhetes betéti tenderre irányul, tulajdonképpen már ez az eszköz tekinthető a tényleges irányadó kamatlábnak
– mondta Pálffy, aki szerint jóval nagyobb a valószínűsége, hogy 0,75 százalékon fogad be ajánlatokat az MNB, de a későbbiekben nem lehet kizárni a további szigorítást, ha például megdől a szeptemberben látott féléves rekord az euró-forint árfolyamban (366,4 forint volt az akkori csúcs). A bank elemzői ugyanis úgy vélik, amíg a globális kockázatkerülés kitart, sem a 15 bázisponttal 0,75 százalékra megemelt betéti kamatszint, sem az inflációs kilátások javulása nem képes 360 alá vinni az euró forintárfolyamát. Szigorításra a 370-es rekord átlépése után lehetne nagyobb eséllyel számítani.
Kedvezőtlen a hazai deviza kilátásait illetően, hogy a piaci szereplők alapvetően további gyengülést várnak, ez látható a long pozíciók nagyobb arányából. A forinttal ezúttal együtt gyengülnek a régiós devizák is, ilyenkor kisebb a nyomás az MNB-n, kevésbé indokolt a beavatkozás, vagyis a rövid oldali hozamok felfelé való elmozdítása. Izgalmas lehet a péntek is, a kereskedési szünnapokon hagyományosan nagyobb a volatilitás, és általában gyengül a hazai deviza árfolyama. Nem lesz itthon bankközi piac sem, ha a nemzetközi hangulat romlik, a jegybank Londonon keresztül tud beavatkozni, vagyis forintot vásárolni
– mondta a Raiffeisen szakértője.
A 370-es euró-forint árfolyam lehet a lélektani határ a jegybanknak a monetáris beavatkozásra – mondta lapunknak Halász Ágnes, az UniCredit Bank vezető elemzője. Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője szerint valamivel magasabb, 375-380-as kurzus ösztönözheti lépésre az MNB-t, és elsősorban nem az alapkamat emelésével, hanem más eszközökkel szigorítana a jegybank. Jobbágy Sándor, a Concorde vezető makrogazdasági elemzője rámutatott: az infláció és a forintárfolyam együttes alakulásától függ a jegybanki reakció. A hazai fizetőeszköz esetleges gyors leértékelődése az egyhetes betéti kamat emelésére ösztönözheti az MNB-t. A szakértő hozzátette: a szeptemberben 3,4 százalékra csökkenő infláció ugyan ad némi mozgásteret a monetáris politikának, ám a maginfláció továbbra is magas, valamint a vírushelyzet forintgyengítő hatása következtében nem várható lazítás.
A várakozásoknál alacsonyabb szeptemberi infláció szerintünk nem nyit teret a monetáris lazításnak, mivel az éves fogyasztói árindex a 3 százalékos jegybanki cél felett alakul
– fűzte hozzá Varga Zoltán. Az egyhetes betéti kamat várhatóan 0,75 százalék marad: a meglepően alacsony fogyasztói árindex nem enyhített a forintra nehezedő nyomáson, ennek okát a járványhelyzet romlásában kell keresni. A következő adatokban látható lesz, hogy a keresletcsökkenés dezinflációs hatása vagy a gyenge forint inflációs hatása erősebb-e. A szakértő leszögezte: nincs tere lazításnak, az év végéig vagy marad a jelenlegi monetáris politika, vagy szigorító intézkedések jöhetnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.