Ismét a kínai tőzsdék felé fordultak a befektetők. Az Ant csoport elsődleges részvénykibocsátásának sokkoló felfüggesztése miatt felszabadult tőke, valamint az, hogy szinte bizonyosan Joe Biden lesz az amerikai elnök, erős hátszéllel támogatja egy, a koronavírus-járványból gyorsan talpra álló gazdaság részvénypiacait.
A kínai hatóságok kedden, két nappal azelőtt torpedózták meg az Ant csoportnak, a világ legnagyobb online és mobilfizetési platformja, az Alipay tulajdonosának a részvénykibocsátását, hogy a papírokkal elkezdődött volna a kereskedés a sanghaji és a hongkongi tőzsdén.
A vállalat 37 milliárd dollárt gyűjtött a részvényjegyzési időszakban, amivel minden idők legnagyobb tőzsdei kibocsátását hajtotta volna végre.
A részvénykibocsátás felfüggesztéséről hozott döntés előtt pár nappal Jack Ma, az Ant alapítója nyilvánosan bírálta az ország pénzügyi felügyeleti hatóságait és a bankokat, idejétmúltnak nevezve a kínai pénzügyi szabályozást.
Ahogy ez a sok milliárd dollár felszabadult és visszaáramlott a piacra, a befektetők kénytelenek voltak más lehetőségeket keresni elhelyezésükre, és ennek eredménye, hogy a héten történelmi csúcsra ért olyan internetes kiskereskedelmi vállalatok árfolyama, mint a Meituan és a JD.com.
Pénteken a Hongkongban jegyzett 30 legnagyobb technológiai vállalat árfolyammozgását tükröző index, a Hang Seng TECH értéke 8,2 százalékkal haladta meg az egy héttel korábbit.
A kínai részvények iránti új lelkesedés nem korlátozódik Hongkongra.
A hongkongi tőzsde adatai szerint a külföldi befektetők november első öt kereskedési napján nettó 21,42 milliárd jüan (3,24 milliárd dollár) értékben vásároltak kínai A-osztályú részvényeket.
A befektetők a belső kereslet újjáéledésére és a gazdaságot támogató kormányzati politikákra számítva olyan vállalatok részvényeit vásárolták, mint a likőröket gyártó Kweichow Moutai,
vagy éppen a világ legnagyobb felső kategóriás monokristályos napelem-gyártója, a LONGi Green Energy Technology.
Ezek a külföldi befektetők augusztusban és szeptemberben nettó eladók voltak, és októberben csak kis értékű vásárlásokat hajtottak végre a sanghaji és a hongkongi tőzsdét összekapcsoló rendszerben, amely lehetővé teszi, hogy külföldiek is vásároljanak kínai részvényeket.
A kínai részvénytőzsdéket és a jüan árfolyamát támogatja az is, hogy nagy eséllyel Joe Biden váltja az elnöki székben Donald Trumpot,
ő pedig a várakozások szerint kevésbé konfrontatív politikát folytat majd Kína viszonylatában.
A kínai részvények már így is jobban teljesítettek az idén, mint amerikai társaik, mivel a világ második legnagyobb gazdaságát kevésbé vetette vissza a koronavírus-járvány, és a fellendülés töretlenül folytatódik.
A Sanghajban és Sencsenben jegyzett 300 legnagyobb társaság CSI-300-as indexe az idén több mint 19 százalékkal kapaszkodott feljebb, míg az 500 legnagyobb tőkeértékű amerikai vállalat teljesítményét követő S&P 500-as mutató kevesebb mint 9 százalékkal.
A Morgan Stanley amerikai befektetési bank továbbra is túlsúlyozott pozícióban tartja Kínát a feltörekvő piacok körében, miközben a kínai vállalatok nyereségességének javulása folytatódik.
Döntő fontosságú lesz a kínai vállalatok történelmi csúcsok közelében járó értékének támogatásában a friss tőke beáramlása. Az idei év első tíz hónapjában a kínai A-osztályú részvények piacán 325 új részvénykibocsátás történt 542,5 milliárd jüan értékben, ami az előző év azonos szakaszával összevetve több mint háromszoros emelkedés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.