A hírügynökségek két jelentős üzleti tranzakciókról számoltak be tegnap. Az egyikben a növekedési hormont az utóbbi hónapokban rendesen túladagoló olasz Nexi játszotta a főszerepet, amely hat héttel ezelőtt az állami tulajdonú Cassa Depositi e Prestiti (CDP) bankház portfóliójához tartozó SIA-val lépett fúzióra a szürkegazdaság kifehérítésén dolgozó Róma hathatós támogatásával.
A két olasz fintech óriás részvénycserés ügylet révén kelt egybe, a közös cégben a Nexinek 70, a SIA-nak 30 százalékos részesedése lesz – ha megkapják a versenyhatósági engedélyeket.
Már akkor pedzegették, hogy itt nem állnak meg, s nem sokkal később meg is nevezték első közös célpontjukat, a skandináv online fizetési piacot uraló dán Netset. Amíg a Nexi–SIA-fúzió nyélbe ütéséhez másfél év kellett, addig a dánokkal hetek alatt sikerült megegyezni. A Nexi a SIA-t 4,6 milliárd, a Netset 7,8 milliárd eurós részvénycsereügylettel integrálja a portfóliójába, a trió együtt húszmilliárd euró körüli piaci értéket képvisel, idei egyesített bevételük eléri a 2,9 milliárd eurót, amiből másfél milliárd lehet a profit – írja a Reuters. A fúziókkal évi 320 milliós euró kiadást spórolhatnak meg. Költségeik ettől függetlenül lesznek, igaz, akvizíciós kiadásokról lehet majd ismét beszélni, mivel a Nexi Kelet-Közép-Európában keres a terjeszkedéséhez megfelelő célpontokat.
A megegyezés értelmében a Nexi frissen kibocsátott részvényekkel fizet a Netsért, amely 24 hónapos tartási kötelezettséget vállalt a papírokra, s 31 százalékos részesedése lesz a Nexi–Nets–SIA csoportban. A legnagyobb egyéni részvényes viszont az olasz állami CDP lesz 17 százalékos pakettel.
A Nexinek szerencséje is volt, mert a Nets felől érdeklődő, az olaszoknál négyszer akkora piaci értéket képviselő amerikai Global Payments a koronavírus második hullámától megriadva visszalépett az ajánlattételtől, a francia Worldline energiáit pedig a POS-terminál-gyártó Ingenico integrálása köti le. A csoporttá bővülő fintech cégeket a Nexi vezérigazgatója, Paolo Bertoluzzo fogja össze, és ragaszkodnak a milánói tőzsdei jelenlétükhöz is.
A tegnap bejelentett másik üzlet megkötéséhez két hét is elég volt. A PNC Financial Services Group 11,6 milliárd dollárt fizet készpénzben a Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA) egyesült államokbeli üzletágáért. Ez a 2008-as pénzügyi válság óta a második legnagyobb bankvásárlás Amerikában. A csúcsot 28 milliárd dollárral tavaly óta tartja a BB&T és a SunTrust Banks fúziójával létrehozott Truist Financial. A PNC az ügylet révén 560 milliárd dollárt kezelő, minden második amerikai államban jelen lévő bankóriássá növi ki magát.
Számításaik szerint 2022-ben adózott eredményük 21 százalékát már a BBVA-üzletág hozza majd.
A PNC-t nem befolyásolta az elnökválasztás körüli zűrzavar, meggyőződésük, hogy a hozzájuk hasonló szereplők terjeszkedését a Trump-érában elősegítő enyhe szabályokon és az alacsony adókulcsokon a Biden-adminisztráció sem változtat jelentősen, így a „kicsiknek” marad esélyük felzárkózni és versenyezni olyan gigászokkal, mint a JPMorgan vagy a Wells Fargo. A BBVA profittermelésében az amerikai leánynak marginális szerepe volt már, ezért döntöttek az eladásáról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.