A pandémia ellenére Bulgária és Horvátország jó úton halad az euró tervezett, 2023-as bevezetése felé, miután tavaly csatlakoztak az előszobának tekintett ERM II. árfolyamrendszerhez – mondta csütörtökön a Euromoney kelet- és közép-európai online konferenciáján Dimitar Radev bolgár jegybankelnök és Sandra Svaljek, a horvát nemzeti bank elnökhelyettese. A horvátok számára a járvány és a közelmúltbeli két földrengés okozta óriási károk váratlanul megnehezítették a csatlakozás költségvetési kritériumának teljesítését, mégis bizakodók. A bolgár költségvetési hiány viszont a járvány ellenére tavaly is a bevezetési kritériumküszöböt jelentő szint, a GDP 3 százaléka körül maradt, az államadósság pedig 25 százalék körül, mélyen a 60 százalékos kritérium alatt – mondta Radev.
Az eurócsatlakozás továbbra is cél, de semmiképp sem sietősen
– hangsúlyozta ezzel szemben Patai Mihály, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke és Vojtech Benda, a cseh jegybank kamatmeghatározó testületének tagja.
A magyar gazdaság az euró bevezetése nélkül is erősen integrálódott az európai gazdaságba, a vállalati hitelek 60 százaléka euróban denominált, és a magyar közvélemény pozitívan tekint ez euróra
– mondta Patai. Az eurót előbb-utóbb Magyarország is bevezeti, a következő években azonban meg kívánja őrizni az önálló fizetőeszközt, amíg a reálkonvergencia – a gazdaság mélyebb értelemben vett fejlődése – nem halad jobban előre. Máskülönben olyan problémákkal szembesülhetnénk, mint például Spanyolország az eurózóna-válság során, amikor felszökött a munkanélküliség – fejtette ki. Benda hozzátette: a csehek sem sietnek, hiszen náluk sokkal kisebb az euró szerepe, és nem is népszerű, mivel enélkül sincs problémájuk, a kamatok alacsonyak, és az infláció viszonylag stabil. Ráadásul problémásnak tartják azt is, hogy az ERM II.-be lépve az Európai Bankunióhoz is csatakozniuk kellene, feladva az önálló pénzügyi felügyeletet.
Európa és a régió jegybankjai és kormányzatai példátlan méretű programokkal sikerrel vették fel a harcot a válság ellen, de a küzdelem a pandémia lecsengésével sem ér véget
– figyelmeztetett Alfred Kammer, az IMF európai igazgatóságának vezetője. A programok 54 millió munkahelyet és 3-4 százaléknyi GDP-t mentettek meg. A lehetőségek azonban egyenetlenek voltak: a fejlett európai gazdaságok elsődleges költségvetési egyenlege, a GDP 10, a feltörekvőké 6 százalékkal romlott, és az előző csoportban a vállalkozások likviditási és tőkeproblémáinak sokkal nagyobb hányadát voltak képesek kezelni.
A pandémia után a feltőkésítésre, az életképes cégekre és főleg a digitális és a zöldinfrastruktúra fejlesztésére érdemes koncentrálni, és a csődszabályozást újratervezve elengedni az életképtelen cégek kezét
– mondta Kammer. A tavalyi, eredményes likviditásmenedzselés helyébe idén a célzott állami tőkeinjekciók és az átmeneti államosítások léphetnek. De nincs itt az ideje, hogy a jegybankok feladják a gazdaságösztönző monetáris politikát, és a kormányok a támogatásokat – mondta.
A konferencia résztvevői egyetértettek abban, hogy
Európa és a régió gazdaságai és bankrendszerei sokkal jobb állapotban szembesültek a mostani válsággal, mint egy évtizeddel ezelőtt, és hogy a járvány meglódította a digitalizációt.
A banki panel résztvevői ugyanakkor arról beszéltek: a válság arra is rámutatott, hogy az alacsony költségű pénzügyi szolgáltatást nyújtó fintech cégek nem lesznek képesek átvenni a bankok helyét. A válság utat nyithat a bankfelvásárlásoknak. A határokon túli akvizíciókat azonban továbbra is túlságosan megnehezíti az európai szabályozás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.