Növekvő forgalomban gyengült a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a héten, a BUX 43 269,00 ponton zárt pénteken, 521,17 ponttal, 1,19 százalékkal alacsonyabban az előző heti záróértékénél.
A részvénypiac forgalma 73,38 milliárd forint volt az előző heti 70,04 milliárd forint után, a vezető részvények a Mol kivételével gyengültek. Az Equilor Befektetési Zrt. kiemelte, hogy a romló nemzetközi befektetői hangulat a héten lefelé húzta a hazai tőzsdeindexet. Az elemzés szerint az OTP eredménye a vártnak megfelelő lett.
A pénteken közzétett jelentés szerint 2020 negyedik negyedévében a teljes bevétel és a kamatbevételek is minimálisan bár, de emelkedtek éves alapon, azonban a kockázati költségek jelentős megugrása miatt az adózás utáni eredménytételek már jelentősen csökkentek 2019 negyedik negyedévéhez képest. Ugyanakkor az elemzői várakozásokat sikerült nagyrészt felülmúlnia a banknak azzal a kivétellel, hogy a nettó kamatbevétel minimálisan a prognosztizáltnál alacsonyabb lett, és a kockázati költségek is magasabbak lettek az elemzők által kalkuláltnál.
Az Equilor a hét fontos eseményei között említette Végh Richárd, a magyar értéktőzsde vezérigazgatójának nyilatkozatát, amely szerint májusban kerülhet szóba a BÉT igazgatósági ülésén egy potenciális tőzsdére menetel. A BÉT többségi tulajdonosa 2015 óta a Magyar Nemzeti Bank, azonban már 2005-ben is szó volt róla, hogy a magyar tőzsde is belépne a parkettre. A piacra lépéssel a BÉT a profitabilitás növelésére tenné a hangsúlyt, mivel az elmúlt évek fókuszában főleg komolyabb technológiai fejlesztések voltak.
Ezen kívül Végh Richárd hat egyéb cég tőzsdére jövetelét várja az idén, és szeretné elérni, hogy az MSCI-nál Magyarország a fejlődő piaci kategóriából a fejlett piaci osztályba legyen átsorolva, de még évek lehetnek szükségesek, amíg sikerülne elérni a megfelelő kapitalizációs méretet – írta az Equilor.
Az összefoglalóban kiemelték a Richterre érkezett céláremelést, a Jefferies 10 ezer forintról 11 300 forintra emelte a Richterre vonatkozó, 12 havi célárfolyamát, az ajánlás továbbra is vétel.
Az elemzésben kitértek arra is, hogy jelentős volt a visszaesés a hitelkihelyezésben januárban. Az MNB szerdán közölt statisztikái alapján a lakossági hitelkihelyezés harmadával esett 2021 januárjában 2020 januárjához képest. A lakáshiteleknél 27 százalékos, a személyi kölcsönöknél 47 százalékos, a babaváró hiteleknél pedig 29 százalékos volt a visszaesés. A hitelmoratórium miatt azonban a teljes tartozás mértéke így is 10 százalék felett bővült.
A vállalatoknál sem sokkal jobb a helyzet; bár ott is 10 százalék feletti volt a tartozás bővülése éves alapon, azonban a moratórium nélkül nettó törlesztők lettek volna a cégek – jelezte az Equilor.
A kis- és közepes részvények indexe, a BUMIX 3669,15 ponton zárt pénteken, az előző héthez képest 75,52 ponttal, 2,02 százalékkal alacsonyabban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.