Az első negyedévben hét újabb cég jutott összesen több mint 163 milliárd forint forráshoz a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Növekedési kötvényprogramján (NKP) keresztül
– derül ki a Világgazdaság összesítéséből. A 2019. júliusi indulása óta már ötvenegy kibocsátó élt a hazai vállalatikötvény-piac élénkítését szolgáló eszközzel, és jutott átlagosan mintegy 21 milliárd forinthoz.
A lejegyzett kötvények értéke ezzel meghaladja az 1050 milliárd forintot.
Az idei kibocsátók közül a legtöbb pénzhez a Futureal Holding ingatlanfejlesztő jutott, az 57,3 milliárd forintos volumen a Magyar Telekom 70 milliárd forintos kibocsátása mögött a második legnagyobb a program csaknem kétéves történetében. Jelentősnek számít a Tigáz 50 milliárd forint értékű forrásbevonása is, a tízéves futamidejű kötvények ráadásul kifejezetten kedvező, 2,8 százalékos átlaghozammal keltek el. Hogy ezt a pénzt mire költi a cégcsoport, abba várhatóan már az Opusnak is lesz beleszólása, a holding ugyanis múlt hónapban irányítói jogokat szerzett a kelet-magyarországi földgázelosztó hálózatot üzemeltető társaságban. Az anyacég maga is rendelkezik már egy csaknem 29 milliárdos kötvényállománnyal, áprilisban pedig újabb 39 milliárd forintos kibocsátásra készül az akvizícióihoz.
Jól jön a március végén lejegyzett, bő 15 milliárd forintos NKP-forrás a Digi magyarországi üzletének felvásárlására készülő 4iG-nek is, a GTC Magyarország Zrt. és a SkyGreen Buildings Kft. pedig a tavaly decemberit követően idén már a második körös kibocsátáson is túl van. Bár ezúttal a nagyobb, tízmilliárd forint feletti volumen volt a meghatározó, a kisebb forrásigényű cégek is megtalálják a számításaikat, ahogyan azt a Vasútvill hárommilliárd forintos kötvénykibocsátása mutatja. Változatlanul a tízéves futamidő a legvonzóbb, ennél rövidebb, de hosszabb lejáratot sem vállaltak a cégek 2021-ben, pedig a keretfeltételek akár harmincéves futamidőt is megengednek.
Az MNB az első negyedévben valamivel több, mint 88 milliárd forintért vásárolt a megfelelő, legalább B plusz minősítésű vállalati kötvényekből, a program indulása óta pedig már 625 milliárd forintot fordított erre. A több lépcsőben 1150 milliárd forintra emelt keretösszegű – immár közvállalatok számára is nyitva álló – program forrásainak így már csak kevesebb mint felére pályázhatnak a hazai cégek.
Márpedig jelentkezőkből továbbra sincs hiány, a „repetára” készülő Opus mellett 22 milliárd forintért vinne piacra kötvényeket az élőállat-kereskedelemmel foglalkozó Hunland Trade, míg az Otthon Centrum és a Reneszánsz Kőfaragó 2,9, illetve 2,4 milliárd forintos kibocsátást tervez az idén.
A kötvényprogram népszerűségét mutatja, hogy a minap még a meglehetősen konzervatív finanszírozási politikát követő, a hitelfelvételtől hagyományosan ódzkodó Richter is beadta a derekát, és már igénybe venné a kedvező forrásbevonási lehetőséget. Az Erste számításai szerint az NKP előnyeit 140 milliárd forint volumenű kibocsátásig élvezné a gyógyszergyártó, ez megegyezik a tavaly év végi készpénzállományával. Ám mivel ez a pénzmennyiség az év közepére jórészt várhatóan elolvad – az Evra fogamzásgátló tapasz forgalmazási jogainak megszerzése mintegy 90 milliárd, a kifizetni tervezett osztalék pedig bő 40 milliárd forinttal csökkenti a pénzállományt –, ezért a pénzügyi flexibilitás növelése racionális lépés lehet. Sőt, a stabil pénzárammal és zéró adóssággal rendelkező Richter akár még a Mol 1,7, valamint a Magyar Telekom 1,3 százalékos átlaghozamú kötvényeinél is olcsóbban juthat NKP-s forráshoz, azaz még egy 140 milliárd forintos kibocsátás is kevesebb mint évi kétmilliárd forint költséggel járna tízéves távlaton – vélik az Erste szakértői.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.