Látványos ugrást hozott 2021. harmadik hónapja a lakossági hitelek kihelyezésénél: a Magyar Nemzeti Bank adatai (MNB) szerint a fontosabb termékcsoportok mindegyikénél jelentősen nőtt az új szerződések összege februárhoz képest.
A legnagyobb ugrást a lakáshiteleknél mérte az MNB: itt a februári 68,7 milliárdról 104,7 milliárd forintra nőtt a megkötött új kölcsönszerződések összege,
ami jelentős részben a februártól igényelhető, állami támogatás mellett nyújtott otthonfelújítási hitelnek is köszönhető. Növekedést mért a jegybank az utóbbi időszakban szerényebb számokat produkáló babaváró kölcsönnél is, amelynél a februári, 46,8 milliárd forintnyi új szerződést a harmadik hónapban már 53,8 milliárdos összeg követte.
A személyi kölcsönöknél szintén látványos volt a javulás, hiszen míg az év második hónapjában még 30,3 milliárd forintnyi „fogyott” belőlük, márciusban már 37,5 milliárd forint értékben születtek új szerződések.
Az első negyedéves számokat vizsgálva viszont már kevésbé kedvező a helyzet, leginkább azért, mert 2020. első három hónapjában – közvetlenül a koronavírus-járvány európai kitörése előtt – még sorra döntötte a kihelyezési rekordokat a lakossági hitelpiac. Az MNB adatai szerint
idén az első három hónapban összesen 232,4 milliárd forint értékben kötöttek lakáshitel-szerződéseket a háztartások, ami csak 4,2 százalékkal ugyan, de elmaradt a 2020 elején mért mennyiségtől.
A fogyasztási hiteleknél viszont jóval látványosabb a visszaesés az új szerződéseknél:
az itt kimutatott, 271,7 milliárd forintnyi új szerződés 24,4 százalékos csökkenést tükröz éves alapon.
A fogyasztási hitelek közül a személyi kölcsönöknél a legnagyobb, 28,1 százalékos az éves visszaesés az első negyedév adatai alapján, de a szabad felhasználású jelzáloghitelek piacán is bő 27 százalékos zsugorodást mutat a jegybanki statisztika.
A háztartások hiteleinek állományán viszont kevésbé tükröződnek a járvány hatásai, ami jelentős részben a múlt év márciusa óta élő hiteltörlesztési moratórium hatásaival magyarázható. Az MNB adatai szerint a lakossági hitelek állománya az első negyedév végén már megközelítette a 8327 milliárd forintot, ami 13,4 százalékos növekedés 2020 márciusához képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.