Nem csak a válság miatt esett vissza hazánkban a személyi hitelek és hasonló kölcsönök kihelyezése tavaly – derül ki az Intrum jelentéséből. A lakosság lakáshitelből és a babaváró hitelből többet vett fel, mint egy évvel korábban, a hitelmoratórium mellett ezért is nőtt hitelállomány.
Miközben összességében az új hitelkihelyezések volumene 8,7 százalékkal csökkent, addig a lakossági hitelállomány összességében nőtt, miközben egyes hiteltípusokból jelentősen többet vettek fel az emberek, mint egy évvel korábban.
A teljes lakossági hitelállomány az egyik összetevője az Intrum és a GKI fizetőképességi indexének. Az index 2020 áprilisában évtizedes mélypontra zuhant 18,9 pontra esett a koronavírus-járvány és a lezárások első hulláma miatt, a második negyedév végére 28,5-ös átlagot ért el. A mutató csökkenését akkor elsősorban a munkanélküliség megugrása és a vállalatoknál bevezetett költségcsökkentés, például a bérek megvonása okozta.
Ebből a szempontból azóta jelentős javulást tapasztalhattunk, a korlátozások enyhítése, a cégek járványhelyzethez való alkalmazkodása és az állami intézkedések – például a bérpótlék és az adókedvezmények- miatt.
„A gazdasági visszaeséshez viszonyítva a hitelezés volumene enyhén csökkent, ami elsősorban az államilag támogatott hiteleknek volt köszönhető, amelyek már az elmúlt egy-két évben is dominálták a piacot.” – mondta Deszpot Károly, az Intrum kereskedelmi és üzletfejlesztési igazgatója. Véleménye szerint jövőre nőhet a lakosság hitelfelvételi kedve, miközben a hitelmoratórium megszűnése miatt és a nemteljesítő hitelek aránya is megugorhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.