Csütörtök délután tart kamatdöntő ülést az Európai Központi Bank, de nagyobb bejelentés ezúttal sem várható, esetleg az eszközvásárlási program finomhangolására kerülhet sor – mondta Varga Zoltán, az Equilor szenior elemzője, hozzátéve: ennél izgalmasabb lehet a megjelenő makrogazdasági prognózis, mert
várhatóan mind a növekedési, mind az inflációs előrejelzéseket felfelé módosítják a márciusi kiadványhoz képest.
Christine Lagarde jegybankelnök szerint még korai a PEPP program kivezetéséről beszélni. Május végén is úgy fogalmazott, hogy még nincs itt az ideje a pandémiás-vészhelyzeti eszközvásárlási program kivezetéséről való tárgyalásnak, s a program legalább 2022 márciusáig folytatódik, melynek teljes keretösszege 1 850 milliárd euró – emlékeztetett Varga Zoltán. Az Equilor elemzője úgy véli: ez lehet a csütörtöki ülés egyik legfontosabb kérdése is, hiszen nemrégiben felgyorsították a vásárlásokat, így elképzelhető, hogy hamarosan visszaállnak a korábbi ütemre, tekintettel a nyári hónapokra, amikor alacsonyabb a likviditás a kötvénypiacon.
A legutóbb kiadott, márciusi prognózisban az idei évre 4 százalékos, jövőre 4,1 százalékos, majd 2023-ra 2,1 százalékos növekedést jósoltak az eurózónában. Az inflációt tekintve 1,5 százalékot vártak idén, 1,2 százalékot jövőre, és 1,4 százalékot 2023-ra. Klass Knot nemrégiben jelezte, hogy 4 százaléknál magasabb növekedés lehet idén, mivel a járvány visszaszorulását követően jelentősen élénkülhet a kereslet a szolgáltatási szektorban. Az inflációs nyomás is erősebb lehet a korábban vártnál, de továbbra is a jegybanki célszint alatt alakulhat. Ennek kapcsán az Equilor elemzője megjegyezte:
az év hátralévő részében érvényesülhet az alacsony bázis hatása, így az éves átlagos inflációs prognózist várakozásuk szerint 1,7 százalékra emelheti a jegybank.
Fontos szintek között jegyzik az euró–dollár árfolyamát. A múlt heti korrekciót követően oldalazni kezdett az árfolyam, alul a 30 napos mozgóátlag és a korábbi kitörési szint jelent meghatározó támaszt 1,2150 közelében, szignifikáns letörése esetén az 1,2050-es szintet célozhatja meg a jegyzés. Felül továbbra is az 1,2250-es szint képez ellenállási szintet. Varga Zoltán szerint, a jegybanki üzenetekre abban az esetben indulhat nagyobb mozgás, ha jelentősen eltérnének a várakozásoktól, de ennek kicsi az esélye.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.