BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Visszaszorulóban a készpénzfelvétel

Egyre ritkábban vesznek fel készpénzt bankjegykiadó automatákból a magyarok, miközben vásárláshoz többet használják a kártyáikat.

Jelentősen, 13,5 százalékkal csökkent az első negyedében a bankjegykiadó automatáknál (ATM) végrehajtott készpénzfelvételi tranzakciók száma: nem egészen 20,1 milliót ért el, szemben a 2020. első három hónapjában regisztrált 23,2 millióval – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ma közzétett pénzforgalmi statisztikáiból.

A Figyelő cikke kiemelte: jelentősen, 8,7 százalékkal csökkent az ATM-eknél végrehajtott készpénzfelvételi tranzakciók értéke is, így nem egészen 1836 milliárd forintot tett ki. Készpénz befizetésére viszont egyre intenzívebben használják a hazai ATM-eket a kártyabirtokosok:

a befizetési tranzakciók száma 6,6, értéke pedig 16,6 százalékkal emelkedett éves összevetésben.

Ezzel a befizetési műveletek száma már meghaladta a kétmilliót 2021. első három hónapjában, az összérték pedig 410,3 milliárd forintot tett ki.

Fotó: Móricz-Sabján Simon / Világgazdaság

Az MNB adatai szerint a belföldi kártyás vásárlási forgalom 1948,7 milliárd forintot tett ki az első negyedévben, ami 11,8 százalékos emelkedés az egy évvel korábbi volumenhez képest. Eközben a vásárlási műveletek száma 5,2 százalékkal nőtt, megközelítve ezzel a 239,5 milliót. A külföldi kártyás vásárlások értéke viszont 12,6 százalékkal csökkent éves összevetésben,

amely a járvány nyomán bevezetett korlátozások hatásaival magyarázható.

Az interneten keresztül bonyolított kártyás vásárlásoknál változatlanul igen intenzív a növekedés az MNB adatai szerint: belföldön a tranzakciók száma több mint negyedével, értéke pedig 24,8 százalékkal emelkedett. A határon átnyúló műveleteknél viszont stagnált a forgalom, még úgy is, hogy a tranzakciószám több mint 19 százalékkal emelkedett éves összevetésben.

Ami a pénzforgalmi infrastruktúrát illeti, a jegybank adatai szerint az első negyedév végén 10,45 millió bankszámlát vezettek Magyarországon, ami 1,7 százalékos növekedés az egy évvel korábbi értékhez képest. A forgalomban lévő bankkártyák száma ennél valamivel gyorsabb ütemben, 2,3 százalékkal nőtt,

így ezekből az első negyedév végén már 9,83 milliót tartottak nyilván.

A hitelkártyáknál ugyanakkor folytatódik az évek óta tartó, csökkenő tendencia: ezekből 1,19 millió volt forgalomban március végén, 5,7 százalékkal – több mint 72 ezerrel – kevesebb, mint egy évvel korábban.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.