A páneurópai Stoxx Europe 600-as index 1,10 százalékkal, 461,52 pontra emelkedett, de napközben 461,74 ponton is járt. Múlt péntekhez képest másfél százalékkal nőtt a mutató értéke, ami május eleje óta a legerősebb heti ütem.
A vezető nyugat-európai tőzsdemutatók közül:
Az euróövezeti gyűjtőindexek közül az EuroStoxx50 1,23 százalékos pluszban zárt.
A nap nyertesei az autógyártó vállalatok voltak, a szektor alindexe 2,5 százalékkal ugrott meg.
A Mercedes-Benz luxusautókat gyártó Daimler árfolyama 5,5 százalékkal ugrott meg, köszönhetően annak, hogy a Kepler Cheuvreux független európai pénzügyi szolgáltató "vételre" javította részvényét, mondván, hogy a vállalat növekedése nem tükröződik megfelelően a részvények árfolyamában.
Az autóalkatrészeket gyártó francia Valeo 6 százalékkal drágult, miután gyorsjelentésének tanúsága szerint nőtt bevétele és nyeresége az első félévben. A Valeo arra számít, hogy enyhülni fog a termeléshez szükséges kulcsfontosságú chipek hiánya. A versenytársak, így a Faurecia és a Continental árfolyama több mint 3 százalékkal emelkedett. A Rafale repülőgépeket gyártó Dassault Aviation árfolyama 4,5 százalékkal emelkedett, miután az első félévről bevételének és nyereségének növekedéséről számolt be. A Vodafone brit mobilszolgáltató 2,4 százalékkal drágult, miután szolgáltatási bevételeinek emelkedéséről számolt be.
Az Európai Központi Bank után a jövő héten már az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve kerül a figyelem középpontjába.
A nyíltpiaci bizottság a szokásoknak megfelelően kedden és szerdán tartja kétnapos kamatdöntő ülését. Jerome Powell Fed-elnök eddig a rendkívüli laza monetáris politikát támogató álláspontjával hozzájárult ahhoz, hogy a piacok emelkedő pályán maradjanak.
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajféleség, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára az előző napi záróértékek körül mozog. A szeptemberi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 0,03 százalékos pluszban, 73,81 dolláron, míg a WTI 0,07 százalékos mínuszban, 71,86 dolláron forgott.
Az azonnali jegyzésekben az arany unciánkénti ára 0,31 százalékkal 1806,64 dollárra, az augusztusi szállítású aranyé pedig 0,02 százalékkal 1808,80 dollárra esett a New York-i árupiacon.
A nemzetközi bankközi devizapiacon egy euróért 1,1759 dollárt adtak, 0,09 százalékkal gyengült a közös európai fizetőeszköz. Az euró árfolyama napi minimumán, 1,1754 dolláron továbbra is háromhavi mélypont, az április eleji szint közelében mozgott.
A hét eleji zuhanás után stabilizálódni látszik a bitcoin és más kriptodevizák árfolyama, miután Elon Musk, a Tesla amerikai autógyártó alapító-vezérigazgatója szerdán megismételte, hogy ismét elfogadják majd fizetőeszközként a bitcoint, mihelyst a kriptobányászathoz használt energia ésszerű mértékben, legalább 50 százalékig megújuló forrásokból származik.
A hét elején még erősen csökkentek a jegyzések annak nyomán, hogy a pénzügyi szabályozó hatóságok folyamatosan sürgetik a kriptodevizák szigorúbb szabályozását. A bitcoin árfolyama közel egyhavi mélypontra, 30 ezer dollár alá süllyedt kedden.
Péntek este hat óra körül az egyik széles körben elfogadott bitcoin árfolyamindex, a Coindesk indexe – amely a legnagyobb kereskedési platformok jegyzéseinek átlagát mutatja – 32 394,54 dolláron, 0,08 százalékos pluszban állt. Az elmúlt 24 órában a minimumot 32 092,78 dolláron, a maximumot pedig 32 908,36 dolláron érte el az index.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.