Végiggyűrűzött a világ tőzsdéin a hétfőn hajnalban Hongkongból indult Evergrande pánik. A kínai ingatlanfejlesztő csődjétől való félelem általános kockázatkerülést gerjesztett. Olyan részvények is a „levesbe mentek”, amelyeknek fundamentálisan semmi köze sincs a kínai ingatlanpiaci krízishez. A tengerentúlon a kiskapitalizációjú papírokat tömörítő Russel 2000 index vezette a hétfő délutáni esést, közel 2,5 százalékos lejtmenettel. Ami azért érdekes, mert ezeknek a cégeknek a nagy része belföldön termeli a bevételt, vagyis kevéssé érintett egy külpiaci válságban. Hasonlóan meglepő volt a NASDAQ Composite 2,2 százalékos visszacsúszása, de az S&P 500 is esett 1,7 százalékot, a Dow Jones meg 1,8 százalékot. Japán hétfőn még megúszta, mert zárva tartott a tőzsde, kedden viszont 2 százalékot zuhant a tokiói börze vezető indexe. Míg a kontinentális kínai és a dél-koreai piaci reakció még kedden is késett, szintén tőzsdei zárva tartás miatt. Hongkongban ugyanakkor valamelyest csillapodtak a kedélyek, amennyiben hétfőn hajnalban még 4 százalékot zuhant a Hang Seng, ám kedden már csupán 0,3 százalékkal került lejjebb.
Egyértelmű, hogy egy esetleges Evergrande csőd a nyersanyag cégeket és a bankokat igen érzékenyen érintené, de közvetlen hatása például a Twitterre vagy az Ebay-re már megkérdőjelezhető
– mondta a VG-nek Bosnyák Zsolt, az Equilor szenior elemzője. Szerinte az általános kockázatkerüléssel lehet magyarázni a hétfői nap gyászos eseményeit, amikor sok esetben a fürdővízzel együtt a gyereket is kiöntötték a megrémült befektetők. A részvények magas piaci értékeltsége ugyan ennyire kockázatkerülő üzemmódban nem sokat segít, de ha hiszünk benne, hogy a trend még nem tört meg, akkor ezt az erőteljes korrekciót is vételekre érdemes kihasználni, mert egyes szektorokban illetve egy-egy részvény esetében kimondottan jó belépési pontok alakultak ki – tette hozzá Bosnyák Zsolt. Példaként említve az olajszektort és a lengyel PKN Orlen olajvállalatot.
Az ingatlanfejlesztő Evergrande 300 milliárd dollárnyi adósságot görget maga előtt, ez a Kínában magas hozammal forgó, dolláros kötvénypiac 16 százalékát teszi ki.
Csütörtökön dőlhet el igazából a hatalmas ingatlanfejlesztő sorsa, amikor is 83,5 millió dollár kamatot kellene fizetnie az 5 éves futamidejű dollár kötvényére. Az S&P hitelminősítő szerint a kínai állam nem segít abban, hogy az Evergrande elkerülje a csődöt, ezért leminősítette a céget, melynek eközben vészesen fogy a likviditása. Amennyiben azonban Peking úgy ítéli meg, hogy az ingatlanfejlesztő csődje szisztematikus kockázatot jelentene az egész pénzügyi rendszerre nézve, mentőövet dobnak felé az S&P helyzetértékelése szerint. Márpedig a kínai bankszektorban és biztosítási szektorban a dominóhatás érvényesülne az Evergrande összeomlása esetén. Az S&P egyúttal lefelé módosította más kínai ingatlanfejlesztők osztályzatát is.
A Wall Street Journal szerint a piaci szereplők egyre jobban aggódnak amiatt, hogy Peking újabb ágazatokban folytatja a regulációt, s hagyja, hogy az Evergrande összeomoljon.
A cég csődje nem kínai belügy, mert a globális növekedést fenyegeti
– idézte az amerikai tőzsdei lap Ilja Feygint, a WallachBeth Capital igazgatóját. Míg Frank Benzimra, a Société Générale részvénystratégiája nem számít hosszú árfolyamsokkra a világ tőzsdéin, mondván az Evergrande nem lesz a „kínai Lehman Brothers”. Marko Kolanovic, a JPMorgan stratégája inkább vételi lehetőséget lát a mostani esésben. A jelenleg ülésező Fed kommunikációja is komolyan javíthat a feldúlt befektetők siralmas kedélyállapotán, ha a jegybankárok válaszlépéseket helyeznek kilátásba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.